Нивата на смъртност от коронавирус у нас не са по-високи от тези по време на най-тежките грипни епидемии у нас. Това стана ясно от думите на проф. Коста Костов, председател на Медицинския експертен съвет за борба с коронавируса, в интервю СПЕЦИАЛНО ЗА ДЕБАТИ.БГ.

„Параметрите на смъртността от COVID-19 в България не изглеждат толкова високи и не са по-високи от смъртността по време на най-тежките грипни епидемии у нас,  но не са и достатъчно ниски, за да получим признание, защото другите се справят по-добре. Няма защо да роптаем срещу обективната оценка, еднаква за всички страни. Няма смисъл да настояваме да ни приемат в ложата на най-успешните и да се държим като оня шоп, който казал, че дори да няма никой в трамвая, той пак ще се бута. Ако няма кой да ни похвали, ние сами се хвалим”, каза проф. Костов.

Той разкритикува и начинът, по който се управлява пандемията у нас.

„Дотук мина добре, казал падащият от десетия етаж, когато стигнал до третия. Започнахме добре, но оплескахме нещата впоследствие. Заприличахме на ученик, който е работил добре през целия срок, но се е изложил на класната работа в края на срока. Предстои ни поправителен изпит през предстоящия есенно-зимен сезон. Отстъплението се дължи на разнопосочните послания към обществото, които създадоха недоверие в противоепидемичните мерки, в реалността на епидемията и съответно снижиха противоепидемичния ефект.  Роля за това имаше и „севернокорейският” модел на управление на епидемията – със страх, заплахи и военни униформи – вместо с професионален подход, разчитащ на разяснителен модел, уважението и подкрепата на обществото”, коментира проф. Костов.

Той добави още:

„Изумително е, че противопоставянето в българското общество на разумните и скептиците по въпросите на епидемията е по-ожесточено от битката между футболните запалянковци. Ние сме вероятно европейската държава с най-голям процент невярващи в епидемията, любители на турски сериали с епидемичен сюжет, недоверчиви към епидемиологичните данни, но податливи на лечебните сеанси на знахари, врачки и чакръкчии, някои от които с медицинска диплома, но с избирателна чувствителност към фактите… Противоепидемичните мерки вече не се спазват според изискванията, на тях се гледа като на излишна тежест, която цели дисциплиниране на обществото и манипулирането му. Караме го на късмет със слогана „слепите врабчета Господ ги пази“. Другите страни не разчитат на Господ и не са слепи врабчета”.

Доверието в правителствата и държавните институции изведе напред най-успешните държави в борбата с епидемията. България не е между тях, колкото да ни се иска, каза още професорът.

Цялото интервю с проф. Коста Костов може да прочетете в рубрика ИНТЕРВЮ на ДЕБАТИ.БГ.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук