Варненският депутат Веселин Марешки официално бе привлечен като обвиняем от прокурор от СЗ „Антикорупция“– СГП.
Според обвинението в периода от есента на 2012 г. до края на 2015 г. в градовете той е заплашил собственици на седем аптеки от Варна, Добрич, Видин, Плевен и София, че ще им увреди имуществото и ще извърши други противозаконни действия с тежки последици за тях. Целта му е била да ги принуди да прехвърлят дружествени дялове от управляваните от тях търговски дружества на търговски дружества, собственост или контролирани от Веселин Марешки, или да прекратят търговската си дейност.
В някои случаи целта му е била да принуди собствениците на аптеки да се задължат да купуват при неизгодни условия лекарства от неговия склад за лекарствени продукти. Доказателствата сочат, че в инкриминирания период от време Марешки е заплашвал собствениците на аптеки, че чрез целенасочен административен натиск – чрез извършване на тенденциозни проверки от приближени нему служители от Изпълнителната агенция по лекарствата и чрез нелоялни търговски практики, ще доведе до фалит търговските им дружества и ще ги принуди да преустановят дейността си. Според доказателствата по делото Веселин Марешки е осъществил седем отделни изпълнителни деяния на престъплението изнудване, като в четири от случаите (във Варна, Добрич и Плевен) е действал сам, в два от случаите (в гр. София) заедно с народния представител Пламен Христов, а в един от случаите в гр. Видин и (в гр. София), принудителните действия са били извършени от Веселин Марешки, Пламен Христов и Кръстина Таскова. Депутатът е с мярка за неотклонение „подписка“.
Марешки коментира обвинението като „начин да държиш някой изкъсо и да се опитваш да го шантажираш“. По думите му, от друга страна това е с цел да се отклони вниманието от КТБ, НДК, санирането, летище „София“. „Няма как да ни простят, че се противопоставяме за поредния грабеж на българската икономика. Винаги управляващите разиграват тази концепция. Искат да ме държат на каишка“, посочи депутатът.
Той бе категоричен, че ако управляващата коалиция не започне да работи в интерес на българския народ и българската държава и бизнес, той и хората му тръгват на много сериозна атака за сваляне на правителството и предсрочни избори.
Марешки се обърна към журналистите и попита как се разшифрова „ОПГ“ (организирана престъпна група). След това обясни, че в България това е „управляващата ни коалиция – Обединени патриоти и ГЕРБ“. Той допълни, че прокуратурата не разполага със свидетелски показания, а ако е имало такива, обвинението срещу него е щяло да бъде повдигнато много по-рано. „Нямаше да чакат сега, когато ние ярко изразяваме позицията на народа“, заяви още той.
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова обясни, че прокуратурата се води от доказателствата и от процесите, които се налага да спазват, процедурите, които са разписани в НПК и компетентностите на съответните прокуратури. На въпрос дали ще бъде повдигнато обвинение и на тогавашния шеф на Изпълнителната агенция по лекарствата, с чиято помощ Марешки е оказвал натиск върху собственици на аптеки, Арнаудова уточни, че това ще решат прокурорите от спецзвеното „Антикорупция“.
Говорителят на главния прокурор съобщи, че утре предстои да бъдат привлечени като обвиняеми и Кристина Таскова и Пламен Христов. Тя допълни още, че мярката на Марешки е „подписка“.
Арнаудова бе категорична, че разполагат с доказателства, в подкрепа на който са и фактите, че съпругата на тогавашния изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата е била служител на Марешки. „Той е демонстрирал близките си приятелски взаимоотношения с изпълнителния директор на ИАЛ именно, защото неговата съпруга е продължила да работи за него“, посочи Арнаудова.
На казаното от Марешки, че държавнито обвинение не разполага със свидетелски показания, Румяна Арнаудова отговори, че прокуратурата няма как да си измисли нещо и да го формулира като обвинение. „Ние сме стъпили на разпитани свидетели, включително и разпитани пред съдия, които категорично сочат на извършено престъпление“, допълни тя.