народно събрание

След  тълкувателно решение на Върховния касационен съд (ВКС), ГЕРБ се отказа частично от законодателната инициатива за „вечната гражданска конфискация“, но остава възможността тя да продължи и след прекратяване на наказателно преследване.  С окончателно гласуваните промени в Антикорупционния закон управляващите оттеглиха предложението си исковете за конфискация да могат да се внасят и след като е изтекъл срокът на проверката. Но над 300 дела за отнемане на имущество на стойност 22 млн. евро, които са заведени по стария закон ще бъдат водени по новите разпоредби, като конфискацията няма да е обвързана с наказателното дело. По такъв начин, прекратяването на наказателно преследване или окончателно оправдателна присъда, няма да е основание за прекратяване на проверка и съдебно производство за конфискация на имущество. Така пapлaмeнтът зaчepтa тълĸyвaтeлнoтo решение нa Bъpxoвния ĸacaциoнeн cъд (ВКС) зa гpaждaнcĸaтa ĸoнфиcĸaция.

Срещу текстовете оправдателната придъда да не слага край на производството за конфискация възразиха от левицата. Красимир Янков заяви, че Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) става инструмент за експроприация на неудобни на системата хора. По думите му промените на ГЕРБ ще доведат до осъдителни решения спрямо България в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, което ще бъде платено от данъкоплатците. Той допълни, че изменението е част от популизма на ГЕРБ. Пенчо Милков каза, че никъде не се отнема имущество на човек, призкат от съда  за невинен. Той даде пример със сходната процедура по Данъчно-осигурително процесуалния кодекс (ДОПК), при която „необяснимите доходи“, т.е. върху които не е платен данък, не водят до конфискация в полза на държавата, а притежателят им се глобява и се изисква от него да заплати дължимите данъци. Милков попита защо антикорупционния закон противоречи на ДОПК.

В окончателния вариант на приетте текстове на Антикорупционния закон се оттегли предложението на ГЕРБ промените в антикорупционния закон да влязат в сила със задна дата, с което няма да има обратно действие на закона. Беше оттеглено и предложението на ДПС за увеличаване на срока на проверката за незаконно придобито имущество, което предвиждаше срокът от една година, който действа в момента, да се удължи с 6 месеца, а в случаите при предоставяне на информация от друга държава с до 18 месеца.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук