„На работодателския произвол трябва да бъде сложен край“ – това бе мотото на протеста, организиран от Автономния работнически синдикат /АРС/ и други работнически сдружения пред парламента. Участваха основно служители от фалиралата фирма „Пикадили“, миньори от Бобов дол, работили в „Макс Телеком” и шивачки от Дупница.
След фалита на „Пикадили” на улицата останаха 700 души, на които фирмата дължи близо 2 милиона лева за заплати и осигуровки.
Протестиращите настояват за изплащане на заплатите, за обезщетения за отпуски, осигуровки за пенсиониране, покриване на запорите към съдия-изпълнител. Искат си и трудовите книжки, които не са върнати.
На протеста бе и омбудсманът Мая Манолова. От началото на тази година има 435 жалби, от тях над 30 са колективни, информира Мая Манолова.
За решаване на проблемите с некоректните работодатели, тя и екипът й са внесли законодателни промени. Едно от предложенията е да е забранено фирма да се продава преди да са изплатени заплатите на служителите. Второто важно решение според Манолова е създаването на работещ механизъм и парите, които се събират във Фонда за гарантиране на вземанията, да се дават на работниците на фалиращи предприятия. „Сега държавата си стиска тези пари, фондът не си изпълнява функциите. Ако той работеше, нямаше да има такова напрежение”, смята тя.