Днес на проведения онлайн Национален съвет за тристранно сътрудничество, свикано от вицепремиера по икономическата и демографската политика Марияна Николова, от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) предложиха мярката 60/40 да се промени на 60 на 0.
Тоест, работодателите поискаха държавата да плаща 60 процента от възнагражденията на хората, които не работят.
Председателят на АИКБ Васил Велев мотивира предложението с чуждестранния опит. По думите му има държави, които предлагат 75 на 0 други стигат до 90 на 0 за ниските доходи.
„Мярката 60/40 или 80/20 както и да я дефинираме не трябва крайният резултат да дава 100. Не може неработещи хора да получават 100 процента компенсация“, заяви той, цитиран от БНТ.
„В противен случай се допуска дискриминация спрямо работещите”, смята Велев.
Според президента на КНСБ Пламен Димитров обаче мярката е работеща.
„165 хил. души са запазили работните си места към момента и растат всеки ден“, каза той.
Един процент е обхватът на мярката според таблица, показана от Васил Велев. Платени до момента по думите му са 12 милиона от 1 милиард бюджет и затова тази мярка според него е провал.
Димитров обаче настоя, че мярката е спасила десетки работни места.
На Тристранния съвет бяха обсъдени още предложенията на бизнеса и синдикатите за допълнителни антикризисни мерки, и становищата на ресорните министерства по тях. Сред темите е и промяната в размера на обезщетенията за безработица.
Синдикалните и работодателските организации настояха да има и втори пакет от социално-икономически мерки в кризата.
Заседанието завърши с решение обобщените предложения, направени от социалните партньори, да бъдат изпратени на компетентните министерства за изразяване на позиция, информира пресцентърът на министерството на труда и социалната политика.
На следващо заседание ще бъдат обсъдени останалите точки от дневния ред, реши съветът.