Г-7
на снимката: лидерите на държавите от Г-7

Лидерите на държавите от Г-7 постигнаха договореност да се придържат към „базирана на правила международна търговска система” и да се борят с протекционизма.

Всички те се ангажираха възможно най-бързо да модернизират Световната търговска организация, „за да я направим по-справедлива”.

Световните информационни агенции коментират, че това е явна отстъпка пред Съединените щати, според които сегашната система е несправедлива.

Г-7
на снимката: лидерите на държавите от Г-7

Седемте страни също така се споразумяха намалят митата, субсидиите и други бариери пред търговията.

Вестник „Ню Йорк таймс“ отбелязва, че делегацията на американския президент Доналд Тръмп е била против фразата „базиран на правила международен ред“, която се смята за стандартна в подобни документи.

САЩ ОТКАЗА ДА ПОДПИШЕ ОБЩА ДЕКЛАРАЦИЯ

Междувременно се появи информация, че аутсайдерът на срещата – американският президент Доналд Тръмп драматично е оттеглил подкрепата си за общото заключително комюнике в края на срещата на Г-7 в Канада.

Държавният глава е обвинил председателстващия форума канадски премиер Джъстин Трюдо в непочтеност.

Доналд Тръмп
на снимката: президентът на САЩ Доналд Тръмп

От борда на самолета си, на път за Сингапур, където ще се срещне със севернокорейския лидер Ким Чен-ун, Тръмп написа в Туитър:

„Предвид неверните изявления на Джъстин на неговата пресконференция и факта, че Канада иска големи мита от нашите американски фермери, работници и компании, наредих на нашите представители да не подписват комюникето”.

Тръмп освен това обвини Трюдо, че по време на разговорите между тях се е държал „меко и кротко“, а на пресконференцията след това е заявил, че няма да позволи да го разиграват.

На свой ред от офиса на канадския премиер, също в „Туитър”, подчертаха, че в изявленията на Джъстин Трюдо пред пресата няма нищо, което той да не е завявал преди, както в публични, така и в лични разговори с Тръмп.

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

Британският премиер Тереза Мей осъди въвеждането на мита върху стоманата и алуминия от Вашингтон, но призова Европейският съюз да не предприема едностранни действия срещу САЩ в търговската война.

На брифинг след срещата на Г-7 в Канада, премиерът каза:

„Трябва да покажем на нашите граждани, че световната икономика наистина работи за всеки, за да могат всички да почувстват изгодите от свободната търговия. Това означава, че трябва да се работи, за да се принуди международната система, включително СТО, да действа по-ефективно. Това означава, че не трябва да предприемаме едностранни действия срещу нашите партньори“.

Според нея трябва да се говори открито с партньорите за нещата, с които не са съгласни.

Тереза Мей
на снимката: премиерът на Великобритания Тереза Мей

„Именно това направихме на тази среща, демонстрирайки нашето дълбоко разочарование от несправедливите решения на САЩ да наложат мита на вноса на стомана и алуминий от ЕС“, уточни Тереза Мей.

По думите й въвеждането на подобни търговски мита „подкопава конкуренцията, съкращава производителността на труда, лишава от стимули за иновации и в крайна сметка прави всички бедни“.

„И в отговор Европа прибягва до контрамерки“, добави британският премиер.

Тя отбеляза, че трябва да се избегне сценария, при който мерките се прилагат на принципа „око за око“.

ФРАНЦИЯ

Френският президент Еманюел Макрон се надява, че на следващата среща на водещите държави в света ще участва и Русия.

 „Ето вече 4 години „седморката“ заявяват, че нейният формат не може да бъде разширен до „осморка“ в случай, че Минските споразумения не се спазват. Наистина, това разширяване е възможно да стане, но само, ако това условие бъде спазено“, каза Макрон.

Еманюел Макрон
на снимката: президентът на Франция Еманюел Макрон

Той се обяви за нов подход в двустранните отношения с Русия и за нови разговори с нея на европейско ниво.

„Вярвам в отношенията с Русия. Преди няколко седмици бях в Санкт Петербург, искам още повече да работя с руския президент Владимир Путин. Но ще правя това без капка наивност или опит за приспособяване“, каза Макрон.

Той подчерта, че Западът се нуждае от нова стратегия за следващото десетилетия в отношенията с Русия.

„Вярвам в тези отношения и възнамерявам да ги развивам“, категоричен е френският президент.

Макрон каза още, че страните от Г-7 са постигнали обща позиция за Сирия.

„По време на срещата достигнахме до обща гледна точка и демонстрирахме стремеж не само да се постигне окончателна победа над тероризма и да се борим срещу използването на химическо оръжие, но също така да вървим към всеобхватно политическо решение“, каза той.

Макрон добави, че именно такава линия ще помогне за постигане на политическа стабилност в Сирия.

КАКВО ОЩЕ РЕШИХА ЛИДЕРИТЕ ОТ Г-7

Двудневният форум на лидерите от Г-7 завърши с няколко общи решения:

Г-7
на снимката: лидерите на държавите от Г-7
  • Ще бъдат отпуснати 2,9 млрд. долара за различни програми за повишаване на качеството на образованието на жените в бедните страни. Най-голяма ще е инвестицията в страните в криза и конфликти.
  • Лидерите на Г-7 обещаха да предприемат конкретни действия за защита на своите демократични общества от влиянието на чужди държави.
  • Лидерите на Г-7 подкрепят свободната и честа търговия, обявиха се за съкращаване на митата и бариерите, а също така за реформиране на Световната търговска организация /СТО/
  • Лидерите на Г-7 се договориха да предприемат мерки, за да не допуснат Иран да се сдобие с ядрено оръжие.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук