Роджър Федерер започна с победа своето юбилейно 70-то участие на турнир от Големия шлем, надигравайки Александър Долгополов с 6:3, 3:0 и отказване на украинеца.

Носителят на седем титли от свещената трева в Лондон достигна и кота 10,000 аса в кариерата си, а успехът му, който е 85-и на сингъл в основната схема на турнира, го прати еднолично на върха в класирането на тенисисти с най-много победи на Уимбълдън, изпреварвайки Джими Конърс (84).

Бившият №1 получи шанс да пробие още в откриващия гейм след двойна грешка при 30:30 на съперника му. Швейцарецът не се възползва, но с форхенд уинър взе предимство, а на втория брейкбол Долгополов направи непредизвикана грешка от бекхенд – 0:1.

Маестрото затвърди лесно, а началният му удар продължи да е неразгадаем за 84-ия в света, който извади труден четвърти гейм, в който отрази топка за двоен брейк – 1:3. Проблемите за украинеца продължиха и единствено моментни проблясъци го задържаха в сета.

5595068

При 2:5 той сервираше за оставане, но изостана 15:40, а на втория сетбол бекхендът му го предаде.

На почивката Долгополов поиска медицински таймаут заради проблеми с глезена и тогава даде и първи признаци, че може да не доиграе мача.След подновяването на играта швейцарецът постигна отново ранен брейк, а при пасив от 0:3 Долгополов сигнализира, че няма да продължи.

Междувременно Новак Джокович не беше подложен на сериозен тест в първия си мач на Уимбълдън и реално прекара на корта само 43 минути, след като Мартин Клижан се отказа при резултат 3:6, 0:2 заради контузия в прасеца.

5594728

Сърбинът за първи път от седем сезона пристигна на Уимбълдън с набрана победна инерция на тревна настилка след титлата в Ийстбърн и започна концентрирано мача. От другата страна на мрежата, Клижан изпитваше затруднения с придвижването си, както и при изпълнението на начален удар. Джокович изчака търпеливо момента за атака и проби за 5:3, след което комфортно затвори първия сет на свой сервис.

Бившият №1 спечели и осем от първите десет точки след почивката, а при резултат 0-2 гейма, Клижан реши да се оттегли заради травмата. Ноле пък продължава напред срещу Адам Павлашек, който в момента е №136 в световната ранглиста.