Украйна, войници

Въоръжените сили на Украйна са силно превъзхождани от руските, но могат да окажат ниво на съпротива, което би принудило руския президент Владимир Путин да плати с цената на хиляди руски животи за всеки нов опит за инвазия.

Западните военни анализатори казват, че армията на Украйна сега е по-добре обучена и оборудвана, отколкото през 2014 г., когато Русия превзе полуостров Крим без отпор, и силно мотивирана да защитава сърцето на страната.

Поради тези причини те смятат, че е много малко вероятно Путин да обмисля завладяване на Украйна.

„Няма да видим голяма червена стрела да минава през Украйна. Не вярвам, че руснаците имат способността просто да превземат Украйна, нито мисля, че искат“, каза Бен Ходжис, пенсиониран американски генерал-лейтенант, който сега работи в Центъра за анализ на европейската политика.

Вероятна алтернатива, смята той, е Русия да се опита да превземе територии на юг и на запад от украинския регион Донбас – вече контролиран от проруски сили – за да се свърже с анексирания Крим и Черно море. Но дори тази по-ограничена цел би довела до големи руски жертви.

Симон Веземан, специалист по оръжия в Стокхолмския международен институт за изследване на мира, каза, че предишните военни конфликти, в които Русия е участвала – в Чечения през 90-те години или при й война с Грузия през 2008 г., ще изглеждат нищожни сравнени с мащаба на съпротивата, която Украйна ще окаже при опит за инвазия.

„Да, може да победи, да речем, високото ниво на украинските сили, но се опитайте да нахлуете в страна като Украйна с население, което е очевидно срещу вас, което е въоръжено до зъби, където повечето мъже имат поне елементарна военна подготовка. Отивате в област, която е Чечения, умножена по 10, или Грузия, умножена по 30″, каза той.

„Това няма да бъде победа без битка. И тогава като руски президент трябва да защитавате собственото си население, но претърпявате 10 000 загуби само през първите няколко дни, защото сте били достатъчно глупави, за да подкрепите бунтовниците в Донбас. Не мисля, че това е ще има много добър резонанс в Русия.“

Украйна казва, че 92 000 руски войници са струпани в близост до нейните граници, а Съединените щати заявиха, че руски опит за инвазия с помощта на 175 000 души може да бъде направен още през януари.

Москва отрича да заплашва Украйна и казва, че може да мести войските си, както намери за добре на собствената си територия. Посочва обаче, че възприема като заплаха нарастващите връзки на Украйна с НАТО – към която организация Киев се стреми един ден да се присъедини – и изисква гаранции за сигурност от Запада, за да смекчи кризата.

Плашещи цифри

По отношение на жива сила и оръжия, аритметиката представя мрачна картина за Украйна.

Руската армия от 280 000 души е около два пъти по-голяма от тази на Украйна, а общите й въоръжени сили от 900 000 души са повече от четири пъти по-големи. Руските 2840 бойни танка превъзхождат броя на Украйна с повече от три към едно, според базирания в Лондон Международен институт за стратегически изследвания (IISS).

Макар и Украйна да утрои бюджета си за отбрана в периода от 2010 до 2020 г., общите й разходи за отбрана миналата година възлизат само на 4,3 милиарда долара, или само една десета от руските.

„По отношение на противовъздушната отбрана и радиоелектронната борба има огромна разлика между Украйна и Русия. „, каза анализаторът на изследването на IISS Йохан Мишел.

Русия ще се стреми да използва своето превъзходство в електронната война, за да парализира командването и контрола на противника и да прекъсне комуникациите с подразделенията в бойното поле, каза той.

Но военният опит на Украйна в Донбас и нейната противовъздушна отбрана и противотанково въоръжение с малък обсег, включително доставени от САЩ ракети Javelin, биха помогнали за забавяне на всяко руско настъпление.

„Няма обаче да бъде лесно, защото все още има голям брой (украински) войници. По-голямата част от тях са добре мотивирани, така че вероятно ще се бият до последно“, каза Мишел.

Дори победена Украйна би могла да „отвори оръжейния си склад“, да раздаде оръжия на населението и да постави руснаците пред вид партизанска война, която би направила болезнено задържането на която и да е превзета територия. „След шест месеца не бих искал да бъда в нито една област, която руснаците биха завзели“, каза той.

Путин вероятно ще се сблъска с притеснения от собствената си общественост относно воденето на война срещу друга славянска нация, както и интензивни антируски настроения в Украйна.

Бившият генерал-лейтенант на САЩ Ходжис казва, че макар цифрите да не са в полза на Украйна, „както знаем от историята, войната никога не е само математика“.

„Украинското население ще става все по-враждебно, колкото по на запад отиват руските сили. Това ще струва много, много скъпо на руснаците“, каза той. „Наградата би трябвало да бъде наистина нужна, за да може местното население да продължи да подкрепя Путин“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук