В сряда БСП поиска временна анкетна комисия, която да провери дейността на акцизната система в Агенция „Митници” и обвини правителството, че лъже за успехите в борбата с контрабандата.
ДЕБАТИ потърси депутата от БСП Румен Гечев за коментар по темата:
Г-н Гечев, вчера (7 февруари), БСП поиска временна анкетна комисия за дейността на агенция „Митници“, като обвиинхте в прав текст правителството, че лъже за контрабандата. Моля коментирайте Вашата акция.
Тези самооценки не отговарят на действителността и това лесно се доказва с факти, данни и оценки на наши и чужди независими институции. Ето например, в наскоро публикуваният доклад на Агенция „Митници”, управлявана от това правителство, черно на бяло пише, че за първи път от 2010г българско правителство не изпълнява бюджетната си програма за приходите от акцизи. В доклада пише, че през 2017г. вместо касови приходи от 5.038 милиарда лева са събрани 4.984 милиарда лева или с 50 милиона лева по-малко. Е как става така, че правителството не изпълнява собствената си програма залегнала в гласуваният от парламентарното мнозинство бюджет, а пък били бележели успехи срещу контрабандата?
Преди няколко дни Международният валутен фонд публикува изследване на Леандро Медина и Фридрих Шнайдер за икономиките в сянка по света. Там, на с.18, са посочени данните за сивата икономика в 31 европейски страни за 2017г. България е трагичният номер едно с дял на сивата икономика от 29.6% от БВП. Този показател за Чехия е 14.1%, Полша 22.2%, Унгария 22.4%, Румъния 26.3%. При средно претеглен показател за ЕС от дял на сивата икономика от 15% в БВП, нашият дял е двойно по-голям. И сегашните управници на фактически най-контрабандната страна тръбят, че мачкат корупцията и сивата икономика. Е, не ели нагло такова твърдение на фона на фактите от ЕС и САЩ?
В горивата ли е най-големият проблем с контрабандата?
Акцизните приходи от горива през 2017г. бележат ръст от 5% спрямо 2016г. или това са 108 милиона лева в повече. Но дяволът е в детайлите. В посоченият доклад на Агенция „Митници“ се отбелязва, че приходите от акцизи върху бензините са същите като през 2016г., т.е. няма никакъв ръст. А акцизните приходи от продажбата на природен газ даже са с над 20% по-малко или минус 7 милиона лева спрямо предходната година. Фактически, тези намаления се компенсират от нормативни промени в облагането с акциз на газьола и керосина, а не от подобряване на събираемостта на акцизите. Ето фактите: първо, през 2017г. отпадна преференциалната намалена акцизна ставка с 50 лева за 1000л. газьол за отопление; второ, през 2017г. беше отпаднала и преференциалната акцизна ставка за освободения газьол от Агенцията „Държавен резерв и военновременни запаси“. С други думи, няма никакви данни подкрепящи тезата, че увеличените акцизни приходи се дължат от някакви успехи в борбата срещу контрабандата.
А какво е положението с контрабандата при цигарите ?
Според същият доклад на митниците, тя продължава да си процъфтява. Ето фактите от доклада: през 2016г. са задържани 37 милиона къса цигари, а през 2016г. са били 44 милиона къса, т.е. тук спада е със 7 милиона къса „незаконни“ цигари. При тютюна нещата са далеч по-трагични – през 2016г са задържани 51 тона тютюн, а през 2017г едва 16 тона или 300% по-малко! Между другото, тези едва 37 милиона къса цигари се побират в три тира. Та „смелите“ контрабандисти са хванали само три тира цигари без бандерол за цялата 2017г. Вие виждате ли причини за хвалба, защото аз не виждам? А наши и турски медии се появи информация, че десетки тирове с цигари от България са наводнили турският и целият Близко Източен пазар. Публична тайна е, че част от тировете се връщат в България пълни и продават без-бандеролни цигари. В други случаи, по фалшиви документи цигарите се изнасят, а всъщност се продават отново без бандерол, т.е. с неплатени акцизи и ДДС, на вътрешния ни пазар. С други думи, върху този грабеж на бюджета тежи една дебела контрабандна сянка.
Според Вас, колко пари губи България в рамките на година, от контрабанда?
Контрабандата е част от сивата икономика. Не според мен, а според Националният ни статистически институт и Евростат загубите за бюджета са над 10 милиарда лева. И това се доказва много лесно. При това правителство делът на бюджетните приходи в БВП е около 36% и според техните програми ще слезе до 35% през 2019г. А средният показател за ЕС е 45%, да не говорим, че за отделни водещи икономики е над 50%. И като имаме предвид, че БВП през 2018г. ще е около 100 милиарда лева, то 10% по-малък дял на бюджетните приходи означава, че по европейски стандарти 10 милиарда лева ги няма в българския бюджет. Но ги има в частни джобове…
Но да видим какви са оценките на американският аналитичен център „Глобал Файненшъл Интегрити“ със седалище във Вашингтон. В тяхната публикация от 20 октомври 2017г „Губи ли България войната срещу корупцията“ се посочва, че у нас загубите от корупция са между 7 и 12 милиарда щатски долара, т.е. тяхната оценка е доста по-песимистична. И затова започват публикацията си с убийственото изречение, че „България е не само най-бедната, но и най-корумпираната страна на ЕС“.
Ако Вие бяхте министър на икономиката днес, какви действия бихте предприели срещу контрабандата?
Не мисля, че проблемът може да се реши само на равнище министерство. Основният проблем е, че безнаказано се нарушават законите. Престъпната симбиоза между власт и правосъдна система подхранва и окуражава корупцията на най-високи нива. Кокошкарските издевателства на отделни митничари и контрабандистите нямаше да бъде възможна, ако държавните институции си бяха на мястото. А те не са, по-скоро демонстрират пълна безпомощност и не безкористно безхаберие. Виждаме, че с титанически усилия сега се мъчат да осъдят някой селски кмет. Фактически, институциите, които се изхранват с парите на данъкоплатците, пазят престъпниците на най-високо ниво със своето умишлено бездействие и/или некадърност. И резултатите са налице – страната ни е абсолютен лидер в европейската корупция, че и далеч извън нея. И след като цялата система е прогнила от корупция, очаквате ли, че отделен министър може да разсече този гордиев възел?