СЕТА

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд с искане за тълкуване на разпоредби по повод Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европейския съюз и неговите държави членки (СЕТА).

Международният договор СЕТА е споразумение „със смесен характер” и включва въпроси от изключителната компетентност на ЕС, от националната компетентност на държавите членки и от споделената компетентност между ЕС и държавите членки.

Споразумението засяга всички сфери на обществения живот. Ето защо гражданите и институциите трябва да имат яснота за естеството на такива споразумения и мястото им в българския конституционен модел, пише в съобщение на прессекретариата на държавния глава.

Ратифицирането на такива споразумения, които предопределят развитието на държавата в дългосрочна перспектива, следва да става с максимален консенсус.

Търговското споразумение между ЕС и Канада СЕТА трябва да влезе в сила на 21 септември.

За това се договориха в Хамбург шефът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и канадският премиер Джъстин Трюдо на 9 юли.

Докато не приключи ратифицирането му от националните парламенти, споразумението се води временно активирано.

СЕТА би трябвало да доведе до премахването на 98% от търговските мита между ЕС и Канада като ограничения ще има само за някои селскостопански продукти, за които беше договорено запазване на квотния режим.

Производителите на 190 защитени търговски марки ще могат да се ползват от закрила на канадския пазар и да се продават под собствените си имена.

Освен търговските условия, със СЕТА се урежда и взаимната закрила на инвестициите и на интелектуалната собственост. Споразумението има разпоредби, отнасящи се до околната среда и до риболова. Всички те ще започнат да действат от 21 септември.

СЕТА беше подписана от страните членки и от Канада през октомври 2016 г., след като България и Румъния свалиха резервите си, а парламентът в белгийската провинция Валония се отказа от блокирането му.

Именно заради подписването му, българските и румънски граждани, вече частично пътуват без визи до Канада.

По време на предизборната си кампания и след избирането си като президент Румен Радев на няколко пъти заяви, че ще поиска Конституционният съд да се произнесе по съответствието на СЕТА с основния закон на България.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова нарече „национални предатели” българските евродепутати, които гласуваха за СЕТА през февруари, което предизвика гневна реакция от ЕНП.

Лидерът на ПЕС и евродепутат Сергей Станишев също гласува за СЕТА, но после обяви, че се е объркал и промени гласа си на „не“.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук