Игор Ананских, Турски поток
На снимката: руският депутат Игор Ананских

България е загубила статута си на газов хъб и ще се лиши от други преференции при транзита на руски газ заради забавянето на строителството на „Турски поток“, твърди първият заместник-председател на Комисията по енергетика на Държавната дума Игор Анански.

Повод за неговия коментар са острите реплики на руския президент Владимир Путин към България. Стопанинът на Кремъл обвини София, че съзнателно бави изграждането на газопровода. Премиерът Бойко Борисов категорично отхвърли тези обвинения. Българските енергийни експерти заявиха, че ако има забавяне, то това е по вина на руска компания, която обжалва процедурите за изграждането на тръбопровода.

Според Игор Ананских българското правителство се намира под силното влияние на САЩ и ЕС.

„Помним, че българското правителство се отказа от съгласуването на плана за строителството на газопровода „Южен поток“ през България, благодарение на което тя можеше да се превърне в най-големия газов хъб в Южна Европа. Страната можеше да получи големи финансови дивиденти. Но българското правителство реши да жертва тези пари в името на отношенията си с ЕС и САЩ. Българското правителство е двулично, защото то, от една страна, иска да печели от транзита, а от друга е прекалено зависимо от влиянието на други държави“, каза Ананских пред Федералната новинарска агенция.

В тази ситуация българските политици трябва да си спомнят, че те са представители на своя народ, подчерта руският депутат.

„Тяхната задача се състои в подобряването на живота на българските граждани. В такъв случай българите трябва да печелят колкото се може повече пари, включително и от транзита на газ за Европа. Сега България загуби статута си на газов хъб, а също така може да загуби и други преференции от транзита на руски газ. Освен това, страната може да плаща за по-скъп газ. За това българското правителство работи срещу напълването на бюджета“, добави Ананских.

Руският депутат най-вероятно разбира нещо различно под „газов хъб“, а не смисълът, което влага правителството на България. Руската инициатива за газопровода „Турски поток“ никога не е предвиждала и не предвижда България да бъде газов хъб, а транзитна страна, по която природният газ да тече в посока Сърбия, Унгария и може би Централна Европа, ако има клиенти. Говорейки за „газов хъб“ в неговото руско разбиране депутатът Игор Анански има по-скоро предвид важен транзитен възел, а не търговска площадка, на която този газ да се търгува и разпределя.

Идеята на българското правителство е да създаде газов хъб – търговска площадка, на която да събира газ от различни източници, не само руски. Руският газ от „Турски поток“, който ще минава през България, почти на 90% е купен от клиентите на „Газпром“ в Сърбия, Унгария и може би трети страни. А това, което ще остава всъщност е вътрешното потребление на България.

В случай че газопроводът „Турски поток“ бъде реализиран през нашата страна, тогава най-доброто, което може да се случи, е България да запази статута си на транзитна страна за руския газ. Само че този път потоците ще бъдат обърнати, вместо от север на юг, т.е. през Украйна и България за Гърция, Турция и Македония, от изток на запад – от Турция и България за Сърбия и Унгария. За осъществяването на тази промяна се работи активно през последните 2-3 години. Така поне малко ще компенсираме загубите от изграждането на първата отсечка на „Турски поток“, която ще доставя директно газ от Русия на Турция, заобикаляйки досегашния маршрут през България.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук