Най-малко 16 000 жители и посетители се очакват днес на официалното откриване на програмата „Тимишоара – европейска столица на културата 2023 г.“, съобщава БТА. 150 жандармеристи ще съблюдават за реда в центъра на румънския град от 17 до 19 февруари. 150 дрона ще кръжат в небето, за да отразят музикално-визуалните проекти.
Огромни марионетки, вертикална градина на пет етажа с 1306 растения, интерактивна изложба с архив отпреди 100 години са малка част от изненадите в програмата. 1300 доброволци от цял свят ще подкрепят организаторите в провеждането на общо 130 събития за три дни. Сред тях има хора от държави като Япония и Сърбия.
Тимишоара е град с над 300 000 жители, 40 000 студенти и 10 000 исторически сгради. Дом на 21 култури и 18 религии. Оттук през 1989 г. пламва искрата на Революцията срещу режима на Николае Чаушеску. Още преди 1989 г., в средата на епохата на Студената война и тоталитарния режим, Тимишоара е единственото място в Румъния, където артистите са имали право да изнасят концерти на публични места.
Градът е построен върху древна римска крепост, а първото документално свидетелство датира от XII век. Разнообразната архитектура, влиянието на виенския барок и множеството паркове са спечелили на Тимишоара репутацията на „Малката Виена“ и „Градът на парковете“.
Тимишоара трябваше да бъде Европейска столица на културата през 2021 г., но пандемията отложи събитието с две години. Той е избран заедно с гръцкият град Елефсина и унгарския град Веспрем, които заедно поеха щафетата от предходните три Европейски столици на културата Нови Сад, Каунас и Еш сюр Алзет.
Инициативата е създадена през 1985 г. Решение за нейното осъществяване е взето от Съвета на министрите на културата на Европейския съюз. Досега над 60 европейски града са били Европейска столица на културата. В това число влиза и Пловдив, през 2019 г.
Още новини за култура – четете тук