Сериозен международен отзвук предизвика ефективната присъда на руския опозиционен Алексей Навални, която беше произнесена вчера. САЩ и Европейският съюз заявиха готовност за налагане на нови санкции на Русия. Москва заговори за двойни стандарти при отразяване на протестите в подкрепа на Навални. Говорителят на руското външно министерство пък обяви, че на САЩ не им трябва повод, за да си „измислят“ някакви санкции към Русия.
Германия предупреди, че ЕС може да наложи на Русия допълнителни санкции заради ефективната присъда на Алексей Навални.
„След това решение сега ще има и преговори между партньорите от ЕС. Не могат да бъдат изключени допълнителни санкции“, заяви говорителят на канцлера Ангела Меркел Щефен Зайберт.
Решението срещу 44-годишния борец срещу корупцията е „далеч от конституционните принципи“, заяви Зайберт, който повтори призива на Меркел Москва да го освободи.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен призоваха за освобождаване на Навални.
„Повтарям призива на ЕС веднага да се освободи Алексей Навални. Не приемаме тази присъда, правосъдието не трябва да е политизирано“, написа Мишел в „Туитър“, а също там Фон дер Лайен заявява: „Най-решително осъждам присъдата на Навални. Призовавам Русия да изпълни своите международни задължения и веднага и безусловно да го освободи“.
В същото време стана ясно, че министрите на външните работи на държавите от ЕС ще обсъдят на 22 февруари ситуацията с Алексей Навални. Новината дойде от Жозеп Борел, върховен представител на ЕС по външната политика и политиката за сигурност, който по-рано поиска среща с опозиционния лидер в затвора.
„Европейският съюз ще се върне към този въпрос на предстоящия Съвет по външни работи и ще обсъди последиците от него и евентуалните по-нататъшни действия”, се казва още в изявлението на Борел.
Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс заяви, че САЩ ще отчитат ситуацията с Навални при формулирането на политиката си спрямо Русия.
„Ще следим внимателно влошаващата се ситуация с правата на човека в Русия, особено това, което се случи с г-н Навални и масовите задържания на тези, които смело излязоха на улицата след ареста на г-н Навални. Разбира се, всичко това ще отчетем, когато определяме подходящ курс на действие спрямо Русия“, заяви Прайс.
След като стана ясна присъдата на Навални американския сенатор Мит Ромни заяви,че скоро ще бъде представен законопроект, предвиждащ санкции заради ситуацията с Навални.
САЩ винаги измислят различни причини за въвеждането на антируски санкции, те не се нуждаят от конкретни причини за това. Това заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова в ефира на YouTube канала “ Соловьов LIVE „, коментирайки изявленията на Ромни.
„Не обещаха ли санкции миналата седмица, преди месец, преди шест месеца? Когато чуя това, си спомням всеки предишен път, когато са обещавали санкции. И, между другото, поводите са абсолютно различни. Те не са им и нужни – те винаги ще ще ги намерят и ще ги измислят „, каза Захарова.
Според Захарова е необходим отговор на наложените срещу Русия санкции, но Москва няма да го направи агресивно, а обмислено.
„Не трябва да действаме агресивно, но трябва да действаме разумно. Това винаги е много по-полезно и ефективно. Със сигурност е необходимо да се отговори на налагането на санкции срещу Русия“, каза тя.
Начинът, по който медиите отразяват протестите в Русия и на Запад, разкрива очевидното наличие на двойни стандарти, заяви от своя страна руският външен министър Сергей Лавров. Според него западните медии отразяват едностранно и процеса срещу Навални. Лавров определи случващото се на Запад като „истерия“.