Вашингтон призова Азербайджан да спре военните действия, които започна вчера в контролираната от етнически арменци част от Нагорни Карабах, а Русия призова и двете страни в конфликта да спрат кръвопролитията в спорния планински регион, предаде Ройтерс.
След месеци на нарастване на напрежението в Нагорни Карабах в Южен Кавказ, Азербайджан изпрати там войски, подкрепени от артилерийски удари, в опит да постави под контрол отцепилия се регион.
Сепаратистките власти в Карабах твърдят, че 27 души са били убити, включително двама цивилни, а повече от 200 ранени в резултат на вчерашните военни действия на Баку. Те съобщиха, че жителите на някои села са евакуирани.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън проведе телефонни разговори с президента на Азербайджан Илхам Алиев и министър-председателя на Армения Никол Пашинян, като призова Баку за деескалация на ситуацията.
Днес разговарях с президента на Азербайджан Алиев и го призовах незабавно да прекратят военните действия в Нагорни Карабах“, написа Блинкън каза в социалните медии.
Държавният департамент на САЩ съобщи, че Алиев е „изразил готовност“ да спре военните действия и да проведе среща с представители на Нагорни Карабах.
Блинкън е казал на Пашинян, че Армения има пълната подкрепа на Вашингтон.
Рано тази сутрин Москва призова и двете страни да спрат военните действия и да се върнат към изпълнението на споразумението за прекратяване на огъня от 2020 г.
Какъв е проблемът в Нагорни Карабах
Карабах е международно признат като азербайджанска територия, но част от нея се управлява от арменски сепаратистки власти, които заявяват, че това е тяхната прародина. Арменците в Степанакерт обаче не демонстрират явна връзка с Ереван.
Армения пое контрола над големи части от територията на Карабах във война, което се водеше, докато Съветският съюз се разпадаше, припомня БТА.
Азербайджан си върна по-голямата част от Карабах в 6-седмичен въоръжен конфликт през 2020 г., приключил с примирие, договорено с посредничеството на Русия.
Засега не е ясно дали действията на Баку ще предизвикат пълномащабен конфликт, но боевете в Карабах може да променят геополитическия баланс в Южен Кавказ, отбелязва Ройтерс.
Русия, чието внимание е заето от собствената й агресия в Украйна, се опитва да запази влиянието си в региона, през който преминават газопроводи и нефтопроводи. В същото време обаче активността си засилва и Турция, която по традиция подкрепя Азербайджан.
Отношенията между Русия и Армения, които също са традиционни съюзници, се влошиха, откакто през 2022 г. президентът Владимир Путин започна инвазията в Украйна и особено през последните месеци, тъй като Ереван твърди, че Москва не е успяла напълно отстоява споразумението от 2020 г. за прекратяване на огъня.
Ереван, който води периодично мирни преговори с Азербайджан, включително по въпроси за бъдещето на Карабах, осъди „пълномащабната агресия“ на Баку срещу народа на Карабах и обвини Азербайджан в обстрел на градове и села.
Баку заяви, че намерението му е да „разоръжи и осигури изтегляне на формирования от въоръжените сили на Армения от нашите територии и неутрализиране на тяхната военна инфраструктура“.
Още международни новини – четете тук