В американския град Минеаполис се стигна до сериозни сблъсъци между полицията и протестиращите след смъртта на невъоръжен афроамериканец при извършване на полицейски арест, съобщават медиите. Полицията използва сълзотворен газ, а протестиращите хвърлиха камъни и шареха с графити полицейските коли.

Видео от смъртта показва Джордж Флойд, 46-годишен, стенещ „Не мога да дишам“, докато полицай е поставил коляно върху врата му. Четирима полицаи са уволнени, като кметът каза, че да си черен „не трябва да бъде смъртна присъда“.

Инцидентът напомни случая с Ерик Гарнър, който през 2014 г. беше удушен, докато се намираше в ареста в Ню Йорк. Смъртта му се превърна в призив срещу полицейската бруталност и бе движеща сила в движението „Черните животи имат значение“.

Какво се случи на протестите?

Те започнаха следобед във вторник, когато стотици хора се стекоха на кръстовището, където се случи инцидентът в понеделник вечерта.

Организаторите се опитаха да поддържат протеста мирен и да поддържат коронавирусното социално дистанциране, като демонстрантите скандираха „Не мога да дишам“ и „Можех да съм аз“. Протестиращата Анита Мъри каза пред „Вашингтон пост“:

„Страшно е да дойда тук при тази пандемия, но как бих могла да остана далеч?“

Тълпа от стотици хора по-късно тръгна към полицейското управление, където се смята, че са работили служителите, замесени в смъртта на Флойд. Полицейските коли бяха нашарени с графити, а протестиращите хвърляха камъни по сградата на полицията. Служителите на реда използваха сълзотворен газ и заслепяващи гранати.

Един протестиращ заяви пред CBS:

„Това е наистина грозно. Полицията трябва да разбере, че те създадоха този климат.“

Полицията заяви, че един човек е получил незастрашаващи живота му наранявания, след като е бил прострелян встрани от района на протеста, но не даде повече подробности.

Какво се случи с Джордж Флойд?

Служители, реагиращи на информация за използване на фалшиви пари, се приближават към Флойд в неговото превозно средство. Според полицията му било казано да се отдалечи от превозното средство и оказал съпротива.

В изявление на полицията се казва:

„Служители успели да поставят белезници на заподозрения и отбелязали, че изглежда е изтърпял медицинско страдание.“

Видеото, направено на местопроизшествието, не показва как започна конфронтацията. На него се вижда бял полицай, използващ коляното си, натискайки врата на Флойд, за да го прикове към земята.

Флойд стене „Моля ви, не мога да дишам“ и „Не ме убивайте“, докато очевидци настояват полицаите да го пуснат. Флойд престава да се движи и пристига линейка, която да го откара в болница, където по-късно той почина.

Какъв беше официалният отговор?

Кметът Джейкъб Фрей заяви, че това призивът за уволнение на полицаите е „оправдан”.

Той каза:

„Да си черен в Америка не трябва да бъде смъртна присъда. Пет минути гледахме как бял полицай притиска с коляно в шията чернокож мъж. В продължение на пет минути. Когато чуеш някой да вика за помощ, се предполага, че ще помогнеш.“

ФБР разследва инцидента и ще представи своите заключения пред прокурора на щата Минесота за възможни федерални обвинения.

Сенаторът от Минесота Ейми Клобучар призова за сериозно независимо разследване, като каза:

„Правосъдието трябва да служи за този човек и неговото семейство, справедливостта трябва да служи за нашата общност, справедливостта трябва да служи за нашата страна“.

Имаше призиви полицаите да бъдат обвинени в убийство.

В ръководството на полицията в Минесота се посочва, че служителите, са обучени как да притискат врата, без да оказват директен натиск върху дихателните пътища, могат да използват коляно в рамките на политиката за използване на сила. Това се разглежда като вариант без смъртоносна сила.

Защо случаят е толкова деликатен?

Твърденията за полицейска бруталност непрекъснато се подчертават от началото на движението „Черните животи имат значение“. То започна след оправдателната присъда на полицая Джордж Цимерман, който уби с изстрел афро-американеца Трайвън Мартин през февруари 2012 г.

Смъртта на Майкъл Браун във Фъргюсън и Ерик Гарнър в Ню Йорк през 2014 г. предизвика огромни протести.

„Не мога да дишам“ се превърна в лозунг в национален мащаб, след като Гарнър, невъоръжен чернокож, изрече фразата 11 пъти, след като беше задържан от полицията по подозрение за незаконна продажба на цигари.

Полицаят в Ню Йорк, участващ в ареста на Гарнър, е уволнен пет години по-късно, но нито един служител не е обвинен.

Последните твърдения за нарушения от полицията включват стрелбата в дома на чернокожа жена в Луисвил от трима бели полицаи в Кентъки и разстрела на мъж от служител в Мериленд.

Полицията в Джорджия също е обвинена, че се опитва да прикрие убийството на чернокожия Ахмад Арбери, за когото се твърди, че е извършено от син на пенсиониран служител на закона.

Пейдж Фернандес от Американския съюз за граждански свободи каза за последния случай в Минесота: „Това трагично видео показва колко малко значима промяна е настъпила, за да попречи на полицията да отнеме живота на чернокожите“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук