Властите в Нагорни Карабах се предадоха и слагат оръжие пред азерската армия!
Това става ясно от официално изявление на информационния център на непризнатата сепаратистка република с арменско етническо население на територията на Азербайджан.
В течение на два дни упорити боеве подразделенията на Въоружените сили на Арцах (така местните наричат „държавата“ си, б.р.) героически се отбраняваха от противника, превъзхождащ ги няколко пъти в жива сила и военна техника, нанасяйки му тежки загуби. За съжаление арцахската страна също понесе загуби и ранени, а на няколко участъка на противника се удаде да разкъса бойните позиции на нашите отбранителни сили, вземайки под контрол редица височини и стратегически пътни възли“, са казва в заявлението.
Във връзка с това властите в Карабах „приемат предложението на командването на руската миротворческа мисия за прекратяване на огъня“.
Бойните действия, съгласно договореностите с руската страна, трябва да бъдат прекратени днес, 20 септември, в 13:00 ч. местно време (т.е. по българско вече всичко трябва да е приключило, б.р.).
В заявлението се говори и за пълно разоръжаване на армията на Карабах и извеждането на всякаква тежка военна техника от територията на непризнатата република.
Министерството на отбраната на Азербайджан потвърди, че бойните действия ще бъдат прекратени, ако непризнатата република предаде цялото си въоръжение и техника, а всички военни – в това число и от Въоръжените сили на Армения – сложат оръжие и се махнат от бойните позиции.
Властите в Ереван от вчера твърдят, че няма никакви техни бойци на територията на Карабах. Днес зам.-министърът на външните работи на Армения Ваан Костанян обяви, че теоретично арменците от Нагорни Карабах могат да живеят под управлението на Азербайджан, но диалог трябва да се води, предаде Ройтерс.
Въпросите за „реинтеграция“ и обезпечаване на правата и безопасността на арменците в Нагорни Карабах ще се обсъждат утре на среща в град Евлах.
Как протече двудневната война
Арменците я нарекоха „пълномащабно нахлуване“, а азерите – „антитерористична операция“. Тя започна вчера, когато азербайджански части внезапно нахлуха в Нагорни Карабах (всъщност – на своя територия) и започнаха да обстрелват с артилерия етническите арменски сепаратисти във и около Степанакерт.
„Антитерористичната операция продължава успешно“, похвалиха се азербайджанските власти, цитирани от Ройтерс.
Баку направи това изявление, след като и САЩ, и Русия призоваха операцията да бъде незабавно спряна.
Мерките „продължават успешно“, като биват унищожавани оръжия и военно оборудване, написа министерството на отбраната на Азербайджан в официалния си телеграм-канал.
От Нагорни Карабах са евакуирани над 2000 мирни жители, съобщи руското министерство на отбраната, на което по принцип не бива да се вярва. В същото време от кметството на Степанакерт – непризнатата столица на непризнатата република – заявиха, че в момента няма необходимост от евакуация.
От ведомството на Шойгу твърдяха и че руските миротворци „осъществяват 24-часов мониторинг и следят режима за прекратяване на огъня“. Който обаче, според азерската армия, изобщо не бе прекратен. Ако беше, едва ли арменците щяха да сложат оръжие така бързо, посъветвани именно от руските „миротворци“.
Омбудсманът на Армения съобщи за 32-ма загинали в резултат от азерските обстрели в Нагорни Карабах. Ранени са над 200 човека. Не се уточнява това военни лица ли са, или граждански.
В същото време турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви от Ню Йорк, че поддържа военната операция на Азербайджан в Нагорни Карабах.
„Както всички признават, Карабах е азербайджанска територия. Налагането на какъвто и да е друг статус никога няма да бъде прието. Ние поддържаме стъпките на Азербайджан по съхранение на своята териториална цялост“, заяви Ердоган, който е на асамблеята на ООН в Щатите.
Според него Армения не се е възползвала добре от шансовете за преговори с Азербайджан. От външното министерство на Турция заяви, че Баку е решил да предприеме мерки, защото неговите „законни и обосновани искания“ не са били удовлетворени.
В цялата галимация не пропусна да се намеси и римският папа.
„Аз призовавам всички въвлечени страни и международната общност да приключат конфликта и да положат всички усилия за постигането на мир“, каза папа Франциск по време на своята седмична аудиенция на пл. „Св. Петър“ в Рим.
Както е известно, призивите на папата обикновено се приемат само за сведение от враждуващите страни. Този път стана същото, но пък желанието на папата изненадващо се сбъдна.
Припомняме, че Нагорни Карабах е международно призната територия на Азербайджан, но част от нея е под фактическия контрол на арменски сепаратисти, които твърдят, че това е земята на предците им. Официален Ереван твърди, че няма отношение към конфликта.
Още международни новини – четете тук