Борисов, Марк Рюте

Разширяването на Шенгенското пространство и контрола на външните граници на Европейския съюз ще обсъдят министър-председателите на България и Холандия – Бойко Борисов и Марк Рюте.

При срещата си двамата ще обсъдят още необходимостта от ефективно управление на външните граници и ключовото им значение за сигурността на Съюза.

Ще бъдат разгледани и други актуални теми от двустранните отношения и европейския дневен ред.

Холандия е една от страните, които се противопоставят на влизането на България в Шенген.

В края на януари в България беше и канцлерът на Германия Ангела Меркел, която даде подкрепата си за влизането на страната ни в Шенген.

В началото на миналия месец България официално пое ротационното председателство на Съвета на ЕС. Тогава и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер подкрепи българското желание за присъединяване към Шенгенското пространство и еврозоната.

Европейският парламент също подкрепи категорично настояването на Европейската комисия България и Румъния да се присъединят към Шенген. По време на последната сесия в Страсбург за миналата година единствено групите на Европейските реформатори и консерватори и „Европа на свободата и пряката демокрация“ се обявиха против искането на комисията.

Останалите евродепутати безусловно застанаха зад София и Букурещ по пътя към Шенген. Еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос заяви, че успехът на трите институции на ЕС в крайна сметка ще бъде определен от 3-4 големи теми и Шенген е една от тях.

Той подчерта, че „обединен Шенген е по-силен Шенген“.

През есента миналата година ЕП одобри предложението на Съвета България и Румъния да получат достъп до визовата информационна система на ЕС.

В присъединителния договор на България към ЕС има клауза както за присъединяване към Шенгенското пространство, така и към икономическия и паричен съюз.

„И в двата случая страната трябва да е изпълнила съответните критерии. Европейската комисия нееднократно е повтаряла, че България е изпълнила техническите критерии за влизане в пространството без граничен контрол. Окончателното решение за влизането в Шенген, обаче трябва да се вземе единодушно от държавите членки. Въпросът с влизането ни в Шенгенското пространство е технически, който се превърна в политически. Това отдавна е ясно както на Европейската комисия, така и на държавите членки, включително и на България и Румъния. Щом въпросът е политически, той трябва да се решава с политически средства. Вече не е достатъчно да се повтаря, че страната е изпълнила техническите критерии”, каза в интервю за ДЕБАТИ.БГ проф. Ингрид Шикова.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук