Тадж Махал

Индия смята да ограничи броя на посетителите, които всекидневно идват да видят Тадж Махал в град Агра.

Решението на властите в опит да се съхрани емблематичния мавзолей от XVII век, който е най-голямата туристическа атракция в страната.

Тадж Махал

Милиони, главно индийски туристи, посещават Тадж Махал годишно и броят им расте непрекъснато, тъй като пътуванията стават по-лесни.

Според експерти, огромните тълпи ускоряват амортизирането на бялата мраморна гробница, която вече трябва да бъде редовно почиствана, за да не пожълтява от мръсния въздух и може да бъдат засегнати и основите й.

Тадж Махал

В бъдеще само 40 000 местни туристи ще бъдат допускани в историческия комплекс в рамките на дневното работно време, обявиха властите.

Ограниченията няма да засегнат чужденците, които плащат по 1000 рупии (16 долара) за вход.

Обикновено индийците плащат само 40 рупии, но ще могат да си купят билет за чужденци, ако искат да заобиколят ограниченията.

Тадж Махал

Тадж Махал е издигнат от моголския владетел Шах Джахан като гробница за любимата му жена Мумтаз Махал, която умира при раждане през 1631.

Желаещите да видят главната крипта, където са грандиозните мраморни гробове на двамата съпрузи, покрити с полускъпоценни камъни, също ще плащат по-скъпо.

Гробовете са от XVII век, но Шах Джахан и Мумтаз не са погребани в тях. Те са положени в отделна камера на по-ниско ниво.

Тадж Махал

Решението за ограничаване на броя на посетителите беше взето след като на 31 декември петима души пострадаха в блъсканицата.

Дневно Тадж Махал е посещаван от 10-15 хиляди души, но броят на посетителите е много по-голям през почивните дни и достига до 70 хиляди.

През 2016 мавзолеят е бил посетен от около 6,5 млн. души, според статистика на правителството.

Тадж Махал

Тадж Махал е изложен в на редица заплахи, сред които и пожълтяването от смога. През 2016 на задната стена се появиха зелени петна, за които беше обяснено, че са екскременти от насекоми.

Властите вече са покривали паметника със специална глина, която извлича налепите и възстановява белотата на мрамора.

Тадж Махал

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук