Играчите на Швейцария празнуват спечелването на футболната среща от осминафинала на УЕФА ЕВРО 2020 между Франция и Швейцария в Букурещ, Румъния, 28 юни 2021 г.

Испания надви Хърватия в страхотна осминафинална битка в Копенхаген

Отборът на Испания се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство по футбол, след като победи Хърватия с 5:3 след продължения (3:3 в редовното време) в Копенхаген в двубой от осминафиналната фаза. На стадион „Паркен“ в датската столица трикратните европейски шампиони показаха характер и класа, за да се възстановят от шокиращ автогол през първото полувреме и късен обрат на „ватрените“, за да стигнат до крайния успех след продължения.

Възпитаниците на Луис Енрике доминираха от самото начало и в 18-та минута имаха претенции за дузпа след игра с ръка в наказателното поле на Домагой Вида, но съдията Джунеит Чакър даде знак играта да продължи. Само две минути по-късно хърватите поведоха в резултата след нелеп автогол на Педри, който върна топката от центъра на терена към вратаря на Испания Унай Симон, който не успя да си спре топката и тя влезе във вратата. Испанците успяха да се отърсят от шока и изравниха в 38-та минута, когато Пабло Сарабия се разписа от добавка след удар на Хосе Гая, който бе отразен от Доминик Ливакович.

Вратарят на Испания Унай Симон в действие по време на футболния мач от осминафинала на УЕФА ЕВРО 2020 между Хърватия и Испания в Копенхаген, Дания, 28 юни 2021 г.

След почивката Испания продължи да е по-добрият отбор и стигна до пълен обрат в 57-та минута, когато Сесар Аспиликуета вкара с глава от близко разстояние след добро центриране на Феран Торес. В 77-та минута самият Феран Торес покачи на 3:1 след добро подаване на Пау Торес и слаба намеса на Йошко Гвардиол, като към този момент Испания изглеждаше сигурен четвъртфиналист, но Хърватия не се предаде. Резервата Мислав Орсич върна един гол за „ватрените“ в 85-та минута след добър пробив на капитана Лука Модрич отдясно и последвало меле в малкото наказателно поле на Испания. Финалистите от Мондиал 2018 се хвърлиха във финален щурм, който даде резултат в 92-та минута, когато друга резерва – Марио Пашалич – изравни с глава след центриране отляво на Орсич.

По този начин двубоят влезе в продължения, като в самото им начало Хърватия имаше отличен шанс да стигне до пълен обрат, но ударът на Орсич от непосредствена близост бе отразен от защитник на испанците. В 100-та минута Даниел Олмо намери Алваро Мората в наказателното поле на съперника и нападателят преодоля Ливакович със страхотен изстрел от воле. Само след три минути Ла Фурия Роха нанесе решаващия си удар чрез Микел Оярсабал, който бе изведен добре от Олмо и не сбърка от близко разстояние. Този път хърватите нямаха сили да отговорят и Испания спечели с 5:3, за да се класира за четвъртфиналите на Евро 2020, където ще се изправи срещу Швейцария.

Швейцария разплака Франция след дузпи и е на 1/4-финал на Евро 2020

Швейцария се класира за 1/4-финалите на Европейското първенство по футбол, след като поднесе най-голямата изненада на шампионата до момента, отстранявайки сочения за основен фаворит за трофея Франция след 8:7 (3:3 в редовното време и продълженията и 5:4 след изпълнението на дузпи).

Пред около 25 000 зрители на „Арена Национал“ в Букурещ, „петлите“ започнаха по-активно и Рафаел Варан стреля неточно с глава от ъглов удар. Възпитаниците на Дидие Дешан обаче бяха изненадани след 15 минути игра. Стивън Цубер центрира в наказателното поле, където нападателят на Бенфика Харис Сеферович надигра във въздуха Клеман Лангле и с презицен изстрел с глава не остави шансове на Юго Лорис. В следващите минути световният шампион опита да изравни резултата, но рядко достигаше до сериозни опасности пред Ян Зомер.

Вратарят на Швейцария Ян Зомер в действие по време на футболния мач от осминафинала на УЕФА ЕВРО 2020 между Франция и Швейцария в Букурещ, Румъния, 28 юни 2021 г.

Нещо повече – френският тим така и не успя да стигне до точен удар по посока швейцарската врата до почивката, като изстрелите на Килиан Мбапе и Адриен Рабио не намериха целта. При едно положение Зомер се намеси решително при центриране на Рабио към Карим Бензема. От другата страна, „кръстоносците“ играеха много дисциплинарно и без притеснение, като се справиха отлично в защита и опитваха на свой ред да нанесат втори удар, но безуспешно.

След паузата Дешан започна с агресивна смяна, пускайки в игра Кингсли Коман на мястото на Лангле. Антоан Гризман пък стреля от далеч, но отново встрани от Зомер. Швейцария можеше да поведе с два гола разлика, но Варан се намеси решително и изби топката след подаване на Бреел Емболо. Малко след това тимът на Владимир Петкович получи правото да изпълни дузпа. Цубер бе фаулиран в наказателното поле от Бенжамен Павар и след намесата на Системата за видеоповторение (ВАР), главният съдия Фернандо Рапалини посочи бялата точка. Зад топката застана Рикардо Родригес, но ударът му бе слаб и спасен от Лорис.

Франция бе окрилена и за две минути между 57-та и 59-та обърна изцяло развоя на събитията в своя полза. Точен на два пъти бе Бензема. „Петлите“ играха по-силно в следващите минути, докато швейцарците бяха шокирани от негативното стечение на обстоятелствата за отрицателно време. Пол Погба направи резултата 3:1 в 75-та минута с фирмено изпълнение и французите се виждаха вече сигурни четвъртфиналисти. Не така обаче мислеха швейцарците. Сеферович с втория си гол в мача с глава върна надеждите им след центриране на резервата Кевин Мбабу, а в 90-та минута – друга смяна, Марио Гавранович, получи топката в коридор, финтира Преснел Кимпембе и възстанови паритета. До края на мача и двата тима по една добра ситуация – първо, резервата на Швейцария Адмир Мехмеди не успя да овладее дълъг пас в наказателното поле на Франция, а след това Коман стреля в напречната греда.

Продълженията започнаха с принудителна смяна на Бензема. Малко след това шут на Павар бе отразен от Зомер в ъглов удар. „Кръстоносците“ имаха добра възможност, когато Мбабу напредна отдясно и даде остро подаване по земя, но топката бе избита от френски защитник. До края на първото продължение играта бе равностойна, като едно положение в наказателното поле на световния шампион се разглеждаше за дузпа, но такава не бе отсъдена. Второто продължение предложи по-добра игра за Франция, но „петлите“ така и не съумяха да преодолеят Зомер. Мбапе на два пъти имаше възможност да отбележи, а в края удар с глава на Оливие Жиру бе спасен от стража на „кръстоносците“.

Така се стигна до рулетката на дузпите, където Гранит Джака спечели жребия и избра Швейцария да бие първа при дузпите. Нямаше пропуск при първите девет изпълнения, като точни за „кръстоносците“ бяха последователно Гавранович, Фабиан Шер, Мануел Аканджи, Рубен Варгас и Мехмеди. За „петлите“ се разписаха Погба, Жиру, Маркус Тюрам и Кимпембе. Последен за световния шампион бе Мбапе, чийто удар обаче бе спасен от Зомер. Ситуацията бе проверена с ВАР за излизане от голлинията на вратаря, но такова нямаше и така Швейцария хвърли бомбата на Евро 2020.

Тимът на Владимир Петкович ще играе с Испания в четвъртфиналната фаза. Двубоят с иберийците е насрочен за 2 юли, от 19:00 часа българско време, на стадион „Крестовски“ в Санкт Петербург.