Окръжният съд в Бургас освободи майката
Окръжният съд в Бургас освободи майката

Последните двама останали подсъдими по делото „Октопод“ – Марчело Джотолов и Янко Попов, отново са осъдени условно за изнудване. Това става ясно от решение на Софийския апелативен съд (САС), който потвърждава присъдата на закрития вече спецсъд отпреди пет години. Тогава бяха оправдани основният подсъдим по делото Алексей Петров, по прякор Трактора, Антон Петров и Кирил Топалов. След това оправдателните им присъди бяха потвърдени и от апелативния спецсъд, а прокуратурата не протестира и те влязоха в сила.

Така делото продължи само срещу Джотолов и Попов, които единствени бяха признати на две инстанции за виновни за изнудване на бившия полицай Николай Денков преди 16 години. По това обвинение двамата получиха условни присъди от по 3 години затвор и глоби от по 4000 лева=

Миналата година Върховният касационен съд (ВКС) отмени присъдите им заради неясни мотиви в решението на втората инстанция. Според ВКС от решението не става ясно кой от подсъдимите какви конкретно заплахи е отправил при изнудването на Денков.

Според обвинението бившият полицай бил изнудван, след като започнал бизнес с таксита и бил кредитиран от свои колеги, но в един момент спрял да им плаща според договорената помежду им схема. За да си възстанови парите, един от тези бивши колеги прехвърлил вземането си на фирмата „ИН-80“, която била управлявана от Джотолов. След това двамата подсъдими се срещнали с Денков и му представили договор за прехвърленото вземане, като му поискали 70 000 лева на три вноски. В разговора му обяснили също, че знаят къде детето му ходи на детска градина и къде живее семейството му, както и че „дългът следва човека, където и да отиде“.

Той обаче нямал пари и след срещата избягал в Италия със семейството си, където обаче го открили и Попов му казал, че трябва да изпрати 100 000 лева, като го заплашил, че в противен случай „той и семейството му ще бъдат убити, ще бъдат разчленени и предадени за органи на украинците“, както и че сестра му ще бъде отвлечена и „направена проститутка на Околовръстното на София“. В крайна сметка Денков се върнал със семейството си в България, без да плаща парите и му била назначена полицейска охрана, става ясно от приетата по делото хронология на събитията.

Според защитата на подсъдимите пък Денков е извършвал поръчково свидетелстване срещу Джотолов и Попов, като самият той е бил осъждан три пъти за измама и винаги получавал условни присъди. Според съда обаче няма доказателства Денков да е набедил с показанията си двамата подсъдими. Апелативният съд не приема и тезата на защитата, че става дума за гражданскоправни отношения на Денков с бившия му колега, който му е заел пари. Според съда тези отношения са престанали да са гражданскоправни в момента, когато подсъдимите са заплашили Денков и са го принудили да поеме дълг към фирмата им.

Решението на апелативния съд не е окончателно и подсъдимите могат да го обжалват пред ВКС.

Делото „Октопод“ не може да приключи окончателно вече 13 години след шумната акция на МВР и прокуратурата от февруари 2010 г. Тогава беше арестуван Алексей Петров и обвинен, че е лидер на престъпна група за рекет и изнудване. Първоначално делото беше внесено в Софийския градски съд през 2011 г. и в продължение на две години беше гледано от съдия Румяна Ченалова. След това обаче тя беше уволнена и делото трябваше да започне отначало. Междувременно бяха създадени специализираните съд и прокуратура и тъй като делото трябваше да започне отначало, процесът беше пратен в спецсъда.

Там то тръгна през 2015 г. и три години по-късно приключи с оправдателни присъди. През това време почина основният свидетел в процеса Георги Цветанов, който загина в катастрофа през ноември 2015 г.

Подсъдим по делото беше и бившият висш прокурор Цеко Йорданов, който беше обвинен в престъпление срещу правосъдието. Той също почина, но преди това делото срещу него беше прекратено, а той осъди прокуратурата за 50 000 лева. Заради бруталните арести в акцията пък България беше осъдена в Страсбург да плаща обезщетения за близо 110 000 евро, пише Lex.bg.

В началото бяха образувани три основни дела, които бяха популяризирани като „Голям Октопод“, в който ставаше дума за тежки икономически престъпления, „Нежен Октопод“ – за сводничество и проституция и „Малък Октопод“ – за рекет и принуда, което единствено стигна до съд.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук