Концентрациите на въглеродния диоксид (CO2) в атмосферата на Земята са се повишили до рекордно високи стойности през 2016г., според Световната метеорологична организация (СМО).

Увеличението през миналата година е с 50% по-високо от средното за последните 10 години. Учените казват, че това рискува да направи поставените цели за глобалната температура до голяма степен недостижими.

Тазгодишният бюлетин за парникови газове, изготвен от СМО, се основава на измервания в 51 държави. Изследователски пунктове, разположени по целия свят, измерват концентрациите на затоплящи се газове, включително въглероден диоксид, метан и азотен оксид.

„Концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата се увеличи с рекордна скорост през 2016 г.“, заявиха от Световната метеорологична организация. Оттам допълват, че в световен мащаб средната концентрация на CO2 в атмосферата е 403,3 частици за милион. Увеличението се дължи на комбинация от човешка дейност и природното явление „Ел Ниньо*“, което се наблюдаваше през 2016г. Това е най-голямото увеличение, което някога сме виждали за последните 30 години, през които правим тези изследвания”, заяви за BBC д-р Оксана Тарасова, ръководител на глобалната програма за наблюдение на атмосферата на Световната метеорологична организация.

През последните 70 години, според доклада, увеличението на CO2 в атмосферата е почти 100 пъти по-голямо, отколкото в края на последната ледникова епоха.

Бързо повишаващите се атмосферни нива на CO2 и други газове имат потенциала, според проучването, да „инициират непредвидими промени в климатичната система, което води до сериозни екологични и икономически проблеми”.

„Бързото увеличение на метана от 2007г. насам, особено през 2014г., 2015г. и 2016г., е различно, което не е вписано в парижкото споразумение за климата. Покачването не се задвижва от изкопаеми горива.Ние не разбираме защо метанът се покачва.Това може да е обратна връзка за изменението на климата, а това е много обезпокоително”, заяви Ерик Солхайм, ръководител на ООН за околната среда.

Последиците от тези нови атмосферни измервания са доста негативни спрямо поставените цели по Пакта за климата в Париж, казват наблюдатели.

„Ние вече разполагаме с много от решенията, за да отговорим на това предизвикателство. Сега ни е необходима глобална политическа воля и ново чувство за неотложност на проблема”, допълва Солхайм.

Докладът е изнесен само седмица преди следващата стъпка от преговорите за климата на ООН в Бон. Въпреки декларацията на президента Тръмп, че възнамерява да отстрани САЩ от споразумението, срещите на преговарящите в Германия ще се стремят да ускорят и изяснят правилника на Парижкото споразумение.


*Ел Ниньо/Ла Ниня и Южно колебание са свързани квазипериодични климатични явления, повтарящи се през приблизително пет години в тропичните части на Тихия океан. Ел Ниньо и Ла Ниня се характеризират съответно с покачване и спадане на температурата на повърхностните води в източните тропически части на океана, а Южното колебание – с изменения на атмосферното налягане в западните тропически части. Тези два процеса са свързани – топлата океанска фаза Ел Ниньо съпътства високото атмостферно налягане, а студената океанска фаза Ла Ниня – ниското атмосферно налягане в Западния Пасифик. Механизмът и причините за тези процеси не са напълно изяснени и са предмет на продължаващи и днес изследвания.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук