На снимката: британският премиер Борис Джонсън и австралийският премиер Скот Морисън
На снимката: британският премиер Борис Джонсън и австралийският премиер Скот Морисън

Франция обвини Австралия, че използва „неелегантни методи“, след като текстово съобщение, изпратено от президента Еманюел Макрон до австралийския премиер Скот Морисън, изтече в очевиден опит да се внуши, че френският президент е знаел за провала на голяма сделка с подводница по-рано, отколкото твърди.

Необичайното изтичане на директна кореспонденция между двамата световни лидери идва, на фона на продължаващата вражда между двете страни, повод за която стана отмяната на десетгодишен договор на стойност няколко десетки милиарда евро с Франция за изграждане на нов флот от подводници.

Франция, която реагира яростно на прекратяването на договора, винаги е твърдяла, че е била изненадана от съобщението, а Макрон още повече засили негативната атмосфера през уикенда, като обвини Морисън в лъжа.

Но разкриването на текстовото съобщение във вторник може да се разглежда като предположение, че Макрон е бил по-малко изненадан от отмяната, отколкото призна.

„Да очаквам ли добри или лоши новини за съвместните ни амбиции за подводници?“, гласи SMS-ът, изпратен до Морисън 48 часа преди официалното съобщение за отмяната на договора, което беше направено на пресконференция.

Съобщението е с дата 48 часа преди австралийското обявяване на нова сделка за закупуване на ядрени подводници от Съединените щати. Текстът повдига допълнителни въпроси за това, колко точно Франция е знаела за намеренията на Австралия да се откаже от договора. От френското правителство многократно уверяваха, че не знаят нищо, докато техните австралийски колеги твърдят, че „надписът е на стената“.

Източник, близък до Макрон, който помоли да не бъде назоваван, заяви, че изтичането на информация е доказателство за „много неелегантните методи“.

Разногласия на високо ниво

Разногласията продължиха да се проявяват на най-високо ниво през последните няколко дни, по време на срещата на върха на Г-20 в Рим и COP26 в Глазгоу. Попитан в Рим в неделя дали смята, че Морисън го е излъгал, Макрон отговори: „Не мисля, знам“.

В информациите се казва, че изтичането на SMS-а може да е било дело на кабинета на Морисън като отмъщение за обвинението в „лъжа“.

Морисън твърди, че Макрон „е бил наясно в продължение на няколко месеца, че има притеснения. Имахме кореспонденция и други съобщения през този период“.

Морисън каза още, че се е опитал да се обади на Макрон преди обявяването на нова сделка, но не е получил отговор. Според съобщения във френските медии телефонът на Макрон е звънял по време на седмичния Съвет на министрите, който той председателства, заради което не е бил на разположение.

Според Le Monde в понеделник Макрон се е срещнал в Глазгоу с бившия австралийски премиер Малкълм Търнбул. Търнбул, който беше действащ министър-председател, когато първоначалната сделка между Франция и Австралия беше подписана през 2016г., беше заменен през 2018 г. от Морисън, който тогава беше финансов министър на Търнбул.

Скандалът също така противопостави Париж на Съединените щати, които се договориха с Канбера те, а не французите, да доставят подводници на Австралия.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук