21-годишната американка София Кенин победи Гарбине Мугуруса в три сета и триумфира с титлата на Откритото първенство на Австралия. Сочената за аутсайдер в мача Кенин се наложи над пет години по-възрастната от нея испанка с 4-6, 6-2, 6-2 след два часа битка на корта.

Младата американка загуби първия сет, но доминираше в следващите два и напълно заслужено стигна до успех в първия си финал на турнир от Големия шлем.

Мугуруса реализира първия пробив в срещата още в третия гейм и поведе с 2-1, след което го затвърди. В седмия гейм испанката можеше да нанесе още един удар, като поведе с 40-0 на подаване на американката, но не успя да оползотвори четири брейкбола.

Единственият пробив обаче се оказа достатъчен за Мугуруса да вземе първия сет с 6-4. Във втората част Кенин успя да направи пробив в четвъртия гейм и дръпна с 3-1, след което спечели подаването си. При резултат 2-5 Мугуруса отново се провали на сервиса си и резултатът в сетовете бе изравнен. В петия гейм на решителния сет Кенин отстъпваше с 0-40, но отново се справи със ситуацията и взе подаването си, повеждайки с 3-2, след което отговори с пробив, четвърти за нея от четири възможности. При 5-2 за Кенин тя имаше две шампионски точки на сервис на противничката си, която във втората ситуация допусна двойна грешка и загуби мача.

В хода на турнира Кенин отстрани местната любимка Ашли Барти, която е настоящата №1 в света.

След този изключителен успех, София Кенин се изкачва с осем места в световната ранглиста и от понеделник ще заема седмата позиция. Банковата и сметка пък ще се увеличи с малко над 2,8 млн. американски долара.