Реджеп Ердоган, избори, Турция, Истанбул
на снимката: президентът на Турция Реджеп Ердоган на митинг в Истанбул

Само ден след като в Турция бе обявено, че властите започват „ново разследване на нередности заради 43 длъжностни лица, свързани с превратаджийското движение на проповедника Фетхуллах Гюлен“, тазгодишните мартенските изборите за кмет в Истанбул бяха анулирани. Те ще трябва да бъдат повторени в края на този месец.

Опозицията спечели вота там и отне на Реджеп Тайип Ердоган най-любимия му град в силна, зрелищна политическа битка срещу президентската диктаторска партия ПСР.

Зачеркването на избора в Истанбул бе последният ход на държавния глава Реджеп Тайип Ердоган от серията удари срещу легитимността на кметските избори в мегаполиса,  който той е решен да си върне обратно на всяка цена.

Избирателната комисия YSK обяви след почти едномесечен размисъл, че гласуването в Истанбул е било фалшифицирано „с измами и корупция“ и знаково определи за следваща дата на гласуване 23 май – почти година след като се състояха извънредните за президент и парламент избори, превърнали Ердоган в държавен глава със засилени правомощия.

Водачът на ПСР и държавен глава Ердоган категорично отказваше да приеме коректността на вота в Истанбул, заговори за „кражба на изборите“ още в нощта след първите предварителни резултати за града, когато стана ясно, че  кандидатът на републиканската опозиция Екрем Имамоглу бие Бинали Йълдъръм на Ердоган. Победата точно тук  (само с 12 000 гласа преднина, 0,2%) бе повече от шамар, крайна обида за президентската чест.

Реджеп Тайип Ердоган поставя равенство между себе си и Истанбул, той е родом оттук, тук започва политическата си кариера като кмет и не е губил партийната си властова позиция в сърцето на Турция край Босфора от 25 години насам.

На местните избори в Турция преди месец на президентската партия ПСР й се наложи да приживее и приеме загуба на най-важните градове – от столицата Анкара през Истанбул до крайбрежните икономически центрове Измир, Адана, Анталия, Адана, Мерсин и не само.

След повече от две десетилетия ислямско-консервативно управление в Анкара следващите пет години столицата ще бъде управлявана от кемалист, от популярния Мансур Яваш, но това бе някак все пак преглътнато от властимащите.

Ердоган обаче не може по никакъв начин да приеме убийственото унижение с Истанбул. Именно негов е добре познатият отколе израз, че каквото и да стане,  „който спечели Истанбул, има Турция“.

Изборната комисия анулира изборите в града с окончателен аргумент, че са намерени нередности с документи от секционни комисии и със статута на част от членовете им, които не са били държавни служители.

Извършеното зачеркване на вота на Истанбул е чиста диктатура, обяви Онурсал Агъдюзел, представителят на републиканците в изборната комисия. Той написа в профила си в „Туитър“ : „Незаконно е да се побеждава ПСР, явно, живеем в система, която е над волята на хората и пренебрегва закона, тя не е нито демократична, нито легитимна“.

Управляващите в Турция от Партията на справедливостта и развитието (ПСР) оборваха изборните резултати със серия сигнали до комисията заради нередности в броенето и настояваха на всяка цена да има „нов, коректен вот“. И след дълъг размисъл Върховният избирателен съвет зачете обжалването.

Продължилата повече от месец агресивна атака срещу „лъжовното превземане на Истанбул от силите на опозиционната Републиканската народна партия (РНП)“ и допускането на възможността за повторно провеждане на общинските избори допълнително влошиха и без това сериозно разклатеното икономическо здраве на Турция.

След последния знак от събота, че Ердоган е готов отново да се захване с гонения и чистки, разпра с администрация и бизнесконкуренти – прийоми, познати от времето на извънредното положение за смазване на „превратаджиите на Фетхуллах Гюлен“, турската лира претърпя пореден срив с няколко процента за часове.

Объркаността, несигурността сред турските инвеститори заради неспиращата инфлация остава и наново се задълбочава. След като през април инфлацията, уж, бе удържана – на малко по-ниско ниво от очакваното от анализаторите, трендът пак се обръща. Предпоставка за нежелания обрат са и усилията на  на турската централна банка от последната седмица да угодничи на властта на Ердоган с манипулирането на лихвите, което предизвиква особена нервност сред бизнеса.

Сериозни са опасеният, че едновременно с политическото размътване на политическата среда Ердоган ще натисне с нова сила и педала на популизма, за да се опита да подкупи с ценови трикове колкото може повече турски домакинства и да си върне електорат. Че ще продължи да блокира необходимите за оцеляването на страната ключови икономически реформи, както и всеки опит на турските финансови институции да водят адекватна политика.

Най-голямата икономика в Близкия изток – турската не спира падението си под диктатурата на Ердоган. Непосредствено преди решението за повтаряне на изборите в Истанбул лирата падна спрямо долара с нови 2 % и седмицата започна с цена на един долар повече от шест лири, което не се случвало от октомври миналата година насам.

В тунела на турската икономическата криза не се вижда и най-малка светлина. Между октомври и декември 2018 г. брутният вътрешен продукт спадна с три процента на годишна база. Лирата загуби около 30% от стойността си през миналата година, а от началото на 2019 г. валутата е с 11 на сто от стойността си надолу.

Последните банкови ходове за укрепване на валутните резерви с „краткосрочни облигации за милиарди долари“ само повишиха опасенията сред инвеститорите, че Турция вече е пред окончателно изчерпване на силите да се бори с евентуална нова криза на лирата.

Прогнози, вкл. на Goldman Sachs допускат, че турските пари може да изгубят повече 15% от стойността си през следващите 12 месеца и основанието за това твърдение е, че през април именно турската валута остана най-слабо представящата се на пазарите.

Централна банка няма достатъчно резерви за уреждане на краткосрочния дълг на турските компании. Нетните резерви на банката са в размер на 28,4 милиарда щатски долара, а срещу тях има приблизително 118 млрд. долара дълг, който ще трябва да се плати през следващите дванадесет месеца.

През март потребителските цени отчетоха ръст от близо 20% и проучвания от април показват, че и оттук насетне месеци напред те може да вървят само нагоре.

Турският президент Реджеп Ердоган продължава да отказва да приеме и осъзнае икономическите реалности, които в крайна сметка са главната причина за обръщането на избирателите срещу него и партията му. Обръщане, чийто последен зрелищен израз бе повсеместната тяхна загуба на кметските избори преди месец.

Той продължава да обвинява за фалита на Турция външни и вражески сили и да се зарича, че ще „спечели всички битка срещу всички, които се опитват да съкрушат Турция и политически, и икономически в заговор за обменните курсове, лихвените проценти и инфлацията“.

Без съмнение, за Турция следва повече от ужасен нов месец на Ердогановите битки да стабилизира властта си, да си върне избирателите,  изплъзващата му се държава. И в това най-важният залог-предел е символният Истанбул, където на 23 май ще има повторни кметски избори.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук