румен гечев
на снимката: Депутатът от БСП Румен Гечев
Румен Гечев е роден на 4 октомври 1956 година в Червен бряг. През 1980 година завършва политическа икономия във Висшия икономически институт „Карл Маркс“, днес Университет за национално и световно стопанство в София, където след това започва да преподава в катедра „Политикономия и военна икономика“.
Гечев специализира икономика в Илинойския щатски универисет (1987 – 1988), Университета „Теймс Вели“ (1993) и Аризонския университет (1993).
През 1990 година Румен Гечев става член на БСП и в периода 1995 – 1997 година е заместник-председател на Министерския съвет и министър на икономическото развитие в правителството на Жан Виденов.
След това се оттегля от политическия живот и продължава да преподава в УНСС. През 2013 година отново е избран за народен представител от БСП.

 

 

Сякаш европредседателството и говоренето за него изместиха всички други важни теми за България. Оставаме с впечатлението, че присъединяването на Западните Балкани към европейския диалог е по-важно от най-големия инвестиционен проект АЕЦ „Белене”. Според Вас кое е по-важно за България – дебатът за „Белене” или за Западните Балкани?

Европредседателството приключва и отново настъпва часът на истината. Удължаването на така наречения „дебат Белене“ носи огромни загуби и пропуснати ползи за страната ни. Слугуването на чужди интереси, заради които бе замразен проектът,  ни лишава от значителни бюджетни постъпления, забавя икономическия растеж, води до технологично изоставане и увеличава рисковете за енергийния ни баланс още в средносрочен план. Най-бедната страна от ЕС  на практика осъществява поговорката „болен –здрав носи“. Големите политически играчи – „началниците“ в Брюксел и Вашингтон си плетат кошницата, а наши управници раболепно слугуват, за да останат на власт. Поради същите причини бяха пожертвани и другите два крупни инвестиционни проекта – газопроводът „Южен поток“ и петролопроводът „Бургас- Алексондруполис“.

Нека сравним поведението на нашите управници с тези от Унгария, например. Нашите венцеславеха канцлера Меркел за мигрантската й политика и безропотно изпълняваха ултиматумите за провал на българо-руските инвестиционни проекти. Но докато тук съсипваха проекта „Южен поток“, немците продължиха подготовката и сега практически започнаха реализацията на техния нов газопровод от Русия – „Северен поток-2“, с който удвояват доставките на природен газ. Хитро, нали?

Дясното правителство на унгарския премиер Орбан категорично се противопостави на мигрантската политика на г-жа Меркел и същевременно започна разширяването на атомната си централа с два нови реактора от руската компания „Росатом”. Нещо повече, възползва се и от държавен руски заем за изграждането на тези реактори. Сега канцлерът Меркел се бори за политическото си оцеляване, но поне оставя на немците нов газопровод.

Унгарците не допуснаха незаконно влезли в ЕС мигранти и след две-три години ще срежат лентата на новите си реактори. А нашите „юнаци“ пак заложиха на погрешната карта. Проблемът е, че сметките ще плащат няколко български поколения.

Ако приемем тезата на вашата партия, че „Белене” е изключително важен проект за България, нямате ли усещането, че при положение, че в нея е има вероятни руски инвестиции, руско оборудване и руски технологии, това ще бъде една поредна заплаха за националната сигурност заради практически пълното обвързване на енергийната ни система с Русия?

Това съвсем не е само наша, партийна теза, а теза защитена от водещи български и чуждестранни експерти и институции, в т.ч. Българска академия на науките, Международната атомна агенция, швейцарската консултантска компания HSBC и редица други. Твърденията, че щом оборудването и инвестициите са руски те са заплаха за националната ни сигурност противоречат не само на здравия разум, но и на това, което правят далеч по-развити от нас партньори от ЕС и НАТО.

Сега, в реално време, върви подготовка и строителство на нови руски ядрени централи или нови реактори във Финландия, Чехия и Унгария. Не виждам в тези страни никаква уплаха за националната им сигурност. По-скоро ние „уплашените“, много смело ще внасяме от тези страни ток, когато го закъсаме с енергийния баланс. Нещо повече, в съседна Турция същата „Росатом” започва строителството на нова ядрена централа като осигурява финансирането и запазва мажоритарния пакет акции от същата централа за неопределен срок!

Нека припомня, че Турската армия е най-голямата армия от страна-членка в Европа и играе ключова роля на южния фланг на Североатлантическия блок.  Е, как така за Турция, Чехия, Унгария и Финландия може, а за нашата сигурност било „опасно“.

Опасното е, че онзи ден Президентът Ердоган каза “България направи грешката и това бе в наша полза. Затова сега Европа ще купува от нас”. Е как да не кажем „ашколсун“ на нашите управници, които ще продължават да „зависят“ от същата руска газ, само че с търговска надценка от Турция и с нейната ръка върху кранчето за България.

Тези дни при посещението на Президента Путин в Австрия, бяха подписани нови договори за продължаване и увеличаване на доставките на природен газ за тази страна до 2040-та година!

Та тези примери показват, че леви, десни и коалиционни правителства от ключови страни от ЕС и НАТО също като БСП подкрепят и реализират нови газопроводи и ядрени централи. Фактите, и само фактите показват, че спирането на българо-руските инвестиционни проекти е станало с пълното съзнание за причиняването ни на дългосрочни, огромни загуби. И рано или късно виновниците ще платят не само политическата, но и юридическата цена за изпълнението на чужди сценарии за наша сметка.

Вашата партия внася вот на недоверие за националната сигурност. Извън съмнение е, че българските граждани не се чувстват добре защитени нито на улицата, нито в домовете си. Показните разстрели сякаш се завърнаха. Какво може да предложи вашата партия и партийна политика за подобряване на това положение?

Цялата система на МВР е доведена до безпомощно състояние. Както и другите обществени системи, е напълнена с корумпирани калинки. Тече река от информация от службите към престъпния контингент, в затворите са отворили истински „корекоми“ за наркотици, комуникационни средства и даже огнестрелно оръжие. Осъдени за убийства излизат през парадните входове на затворите, прибират се по родните си места и напразно чакат някой от МВР да ги потърси.

Учудваме ли се тогава, че наглостта на престъпниците расте, а  българските граждани се чувстват все по-застрашени. Нали в предизборната си програма партия ГЕРБ обеща, че ще увеличи състава на МВР с 6 хиляди души и „ще има полицай във всяко село“. Вместо това, 4 хиляди полицаи са напуснали системата, като само около 150 от тях поради пенсиониране. А в селата виждат полицаи само по телевизията.

За да се предотврати пълният разпад на тази жизненоважна система е необходимо да се направи кардинална промяна в кадровата политика, да се осигури поетапна модернизация на техническото осигуряване. Коренно трябва да се подобри и хармонизира взаимодействието между полицията и съдебната система, която не е много различна по своето трагично състояние.

Но промените могат да станат възможни при осигуряването на достатъчно финансови ресурси. С други думи, необходимо е да се промени целият модел на обществено-икономическо развитие, така че да се осигурят тези промени. Деградацията е толкова всеобхватна, че няма как въпросите да бъдат решени на парче.

Агенцията на Юрий Асланов „АФИС” извади нови социологически данни, че обществената подкрепа към Вас е изравнена с тази за ГЕРБ. Има ли БСП готовност и започнахте ли подготовката за предсрочни избори?

Задължение на всяка опозиция е да се готви за избори и да показва алтернативни на управленски политики. Парламентарната ни група засилва активността си в пленарна зала и извън нея. Имаме достатъчно законодателни инициативи, които за съжаление управляващото мнозинство в повечето случаи блокира с месеци.

Налице е задълбочаване на противоречията вътре в самата управляваща коалиция, дори в самото правителство. В партия ГЕРБ отдавна са разделени на два властови центъра. Както вече отбелязахме, започват да пристигат и сметките в стотици милиони евро загуби от усърдния политически слугинаж за сметка на България. Почти няма обществен сектор, където да не се провеждат или да не се подготвят стачни действия. Държавните болници са натрупали дългове от над 500 милиона лева, над 130 милиона евро са неизплатените задължения към болници в ЕС. Закриват се клиники и болници в цялата страна, цели региони са оставени на Божията помощ. Най-важният сектор-здравеопазването е във фактически фалит и безизходица. Същото е състоянието на българското образование и наука. Затова управляващите ще продължат да инкасират нарастващи загуба на обществена подкрепа.

В момента БСП извършва активна работа по подготовката на алтернативни управленски решения за отделните сектори. Проектите на тези решения ще бъдат предложени за широко експертно и обществено обсъждане в следващите няколко седмици. Стремежът е за реализацията на политическите принципи да се търсят професионално разработени политики, намиращи достатъчно широка обществена подкрепа. Резултатите от предстоящите избори ще покажат доколко сме се справили с това предизвикателство.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук