В Нютоновата физика времето е абсолютна величина. И е необратимо. Класическата западна философия пък приема, че времето е човешка абстракция, посредством която хората си обясняват и подреждат света. Но и там времето е необратимо. И невъзстановимо.

Двете основни концепции за времето частично си противоречат. Първата набляга на неговата обективност, втората – на субективността.

Доказателствата обаче са по-скоро на страната на субективната концепция. Щом можем да си връткаме часовника напред-назад.

Смята се, че на Бенджамин Франклин най-напред му хрумнала идеята за местенето на стрелките – през 1784. Първата реализация е в Германия в края на Първата световна война (1918), а през 70-те и 80-те години на ХХ век лятното часово време е въведено в повечето европейски държави, включително и в България.

Тогава социалистическите икономисти изчислили, че с мярката се икономисва електричество за 54 стотинки годишно на човек от населението. И го въвели.

Не си спомням навремето, през 79-а година, да е имало дискусии и гласове против. Напротив, даже имаше някакъв ентусиазъм, усещане за макар и външна промяна в блатни времена, в които нищо не се случваше.

В който друго, освен да се влюбиш, просто няма какво да се случи…

В днешно време икономията е нараснала до 60 стотинки на човек, но все повече хора в цяла Европа (и по света) са твърдо убедени, че насилието върху времето се отразява зле на човека.

Редица страни, предимно развиващи се – Русия, Турция, Бангладеш, Пакистан, Ирак, Египет, Азербайджан, Армения, но също и такива като Чили и Аржентина, някои части на Австралия – се отказаха от местенето на стрелките. Някои пък – като Китай и Япония например – никога не са го въвеждали.

В Европейския съюз Финландия официално поиска отмяна на лятното часово време, преди нея сондажи направи и Литва.

В края на годината Европарламентът поръча на Европейската комисия да проучи из основи въпроса и да реагира. Докато това стане, ще мине поне една петилетка. Ако не и две.

В България също има доста гласове против. В миналия парламент Велизар Енчев на няколко пъти се опита да инициира поне дебати по темата, но стигна само до парламентарно питане, на което тогавашната вицепремиерка Миглена Кунева му отговори, че мярката е полезна и няма да бъде отменена.

Непредставителни проучвания сочат, че около 70 % от българите искат да не се местят стрелките.

Хората, включително мога да го кажа и за себе си, понасят трудно особено пролетното преместване, дълго време не могат да си нагодят вътрешния часовник спрямо външния, стават по-раздразнителни.

А пък децата, които почват училище в 7:30 сутринта (реално вече 6:30), стават в 5:30.

Срещу 60 стотинки годишно.

Кому е нужно?

Да въведат данък „Време“ и да си ни върнат тоя час. Ако толкова са опрели до тия стотинки.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук