вирус, Китай

Да спре унищожаването на природата или човечеството ще претърпи още по-ужасни пандемии, твърдят едни от най-добрите световни учени, пише в. „Гардиан”.

Пандемията с коронавируса вероятно ще бъде последвана от още по-смъртоносни и разрушителни избухвания на болести, освен ако основната им причина – разразилото се унищожение на природния свят – не бъде бързо спряна, предупредиха водещите световни експерти по биоразнообразие.

„Има един вид, отговорен за пандемията COVID-19 – това сме ние“, казаха те. „Последните пандемии са пряка последица от човешката дейност, особено нашите глобални финансови и икономически системи, които печелят икономически растеж на всяка цена. Имаме малък прозорец с възможности за преодоляване на предизвикателствата на настоящата криза, за да избегнем сеенето на семената на бъдещите. “

Професорите Йозеф Сетеле, Сандра Диас и Едуардо Брондизио ръководиха най -цялостната планетарна здравна проверка , предприета някога, която беше публикувана през 2019 г. от Междуправителствената научно-политическа платформа за биоразнообразието и екосистемните услуги (IPBES). Тя заключи, че човешкото общество е в опасност от ускоряващия се упадък на естествените системи за поддържане на живота на Земята.

В публикувана статия заедно с д-р Петер Дасзак, който подготвя следващата оценка на IPBES , те пишат: „Бурно обезлесяване, неконтролирано разрастване на селското стопанство, интензивно земеделие, добив на изкопаеми и развитие на инфраструктурата, както и експлоатацията на дивите видове са създали „перфектна буря“ за разпространение на болести. „

Тези дейности предизвикват пандемия, като привеждат повече хора в контакт и конфликт с животни, от които произхождат 70% от възникващите човешки заболявания, казаха те. В съчетание с урбанизацията и експлозивния растеж на глобалното въздушно пътуване, това даде възможност на безобиден вирус в азиатските прилепи да донесе „несметни човешки страдания и да спре икономиките и обществата по целия свят. Това е човешкият принос в появата на пандемия. И все пак [Covid-19] може да е само началото.“

„Бъдещите пандемии вероятно ще се случват по-често, ще се разпространяват по-бързо, ще имат по-голямо икономическо въздействие и ще убият повече хора, ако не сме изключително внимателни относно възможните въздействия на избора, който правим днес“, казаха учените.

Те допълват, че пакетите за многонационално възстановяване на икономиката, които правителствата въвеждат, трябва да бъдат използвани за укрепване и прилагане за опазването на околната среда: „Може да бъде политически целесъобразно да се облекчат екологичните стандарти и да се подкрепят индустрии като интензивно селско стопанство, авиокомпании и енергийните сектори , зависещи от изкопаеуми горива , но това, без да се наложи спешна и фундаментална промяна, по същество субсидира появата на бъдеща пандемия.

Глобалният подход „Едно здраве“ също трябва да бъде разширен, казаха те. „Здравето на хората е тясно свързано със здравето на дивата природа, здравето на добитъка и здравето на околната среда. Това всъщност е едно здраве “, каза Дасзак.

Освен това програмите за наблюдение и здравните услуги трябва да бъдат правилно финансирани в държавите на първа линия на пандемичния риск, заявиха те: „Това не е прост алтруизъм – това е жизненоважно инвестиране в интерес на всички, за да се предотвратят бъдещи глобални епидемии.“

Дасзак каза: „Програмите, за които говорим, ще струват десетки милиарди долари годишно. Но ако получите се стигне до пандемия, дори само една в рамките на един век, това струва трилиони, така че все пак излизате с невероятно добра възвръщаемост на инвестицията.

„Нормалният бицзнес няма да може да работи. Нормалният бизнес, както обикновено в момент за пандемиите, ги чака да се появят и се надява на ваксина. Това не е добра стратегия. Трябва да се справим с основните причинители.“

През март шефът на ООН за околната среда Ингер Андерсен каза пред „Гардиан”, че „природата ни изпраща съобщение“ с пандемията от коронавирус и продължаващата климатична криза. Тя каза, че ако не се грижим за планетата, означава да не се грижим за себе си.

Миналата седмица генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че правителствата трябва да се възползват от възможността да се „изграждат по-добре“ след пандемията, като създават по-устойчиви и гъвкавиобщества.

Проф. Томас Лъвджой, от фондацията на Организацията на обединените нации и университета Джордж Мейсън в САЩ, който въвежда термина „биологично разнообразие“ през 1980 г., каза в събота: „[пандемията] не е отмъщение на природата; ние го направихме сами. „

„Това е следствие от нашето упорито и прекомерно нахлуване в природата и огромната незаконна търговия с диви животни и по-специално пазарите за диви животни, мокрите пазари на Южна Азия “, каза той. По-рано през април голямо проучване установи, че човешкото въздействие върху дивата природа е виновно за разпространението на вируси .

В новата статия експертите по биоразнообразие казват: „Ние можем да излезем от настоящата криза по-силни и по-устойчиви от всякога [чрез] избора на действия, които защитават природата, така че природата да помогне да ни защити.“

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук