Международният съд в Хага се съгласи с прокуратурата, че 40-годишната присъда за бившия президент на Република Сръбска, Радован Караджич, е недостатъчна, предвид тежестта на престъпленията му и че такава присъда е неразумна и несправедлива. Хагският трибунал за военните престъпления в бивша Югославия е допуснал грешка, когато е наложил 40-годишна присъда, пише РТС.
Апелативната камара счете, че е допусната грешка от съда, когато е постановил, че не е имало геноцидно намерение на Караджич при извършването на престъпления в седем общини на Босна и Херцеговина.
Адвокатът Горан Петрониевич заяви пред РТС преди обявяването на присъдата, че двамата с Радован Караджич са обсъдили оперативен план за евентуален изход от постановяването на присъдата. Караджич заяви, че е спокоен, готов за пълно освобождаване, но и различно решение, което според Петрониевич ще бъде само временно, тъй като адвокатите вече правят планове, ако се стигне до такъв изход.
Около половин час преди заседанието на съда в Хага, пред сградата на съда застана мъж със сръбски флаг. Най-вероятно заради знамето, настоящи привърженици на босненски сдружения са го нападнали с обиди и са го принудили да напусне района, съобщава РТС.
Малко преди това представителите на сдружение „Майките на Сребреница“ бяха издигнали лозунг пред съда, гласящ „Радован Караджич – геноцид, Адолф Хитлер – Холокост“.
73-годишният Радован Караджич е отговорен за най-зловещите военни престъпления по време на войната в Босна и Херцеговина между 1992-1995г. Той е отговорен за геноцида над 8000 босненци в Сребреница. Радован Караджич е обвинен и в престъпления срещу човечеството – прокуждане, убийства и изтезания, както и за нарушаване на военното право при обсадата на Сараево.
Караджич бе близък с на бившия сръбски диктатор Слободан Милошевич, който също беше изправен пред Международния трибунал в Хага.
По време на сърбската агресия в Босна са убити около 100 000 души, извършват се много престъпления – масови и систематични изнасилвания и прокуждания. Главнокомандващият сръбските войски генерал Ратко Младич е изправен пред трибунала в Хага като пряко отговорен за клането в Сребреница.
Дълго време след края на войната Ратко Младич и Радован Караджич бяха укривани в Сърбия. Караджич дори си променя идентичността – представя се за д-р Драган Дабич, пуска си брада и дълга коса, които променят външността му.
„Очевидно той е имал много помагачи и симпатизанти, които винаги са го предупреждавали за поредния опит за неговото залавяне“, казва Франц-Лотар Алтман. Но под силния натиск на ЕС, след 12 години той е арестуван в Белград, а по-късно е задържан и Ратко Младич.
На 24 март 2016 година Хагският трибунал за военните престъпления в бивша Югославия осъди Радован Караджич на 40 години затвор, в т.ч. за извършени престъпления срещу човечеството, геноцид в Сребреница и престъпления срещу човечеството в Босна и Херцеговина от 1992-1995 г. година.
На първа инстанция Караджич бе оправдан по един от обвинителните актове – за геноцид срещу несръбското население в седем общини в БиХ, но осъден по останалите 10 точки.
Също така, според първата присъда Караджич носи индивидуална наказателна отговорност за преследване, унищожаване, убийства, депортиране и насилствено изселване на населението в споменатите общини.
Караджич, както и прокуратурата на Хагския трибунал, обжалваха това решение. Прокурорите апелираха за доживотен затвор, а защитата – за освобождение.
Процесът срещу Караджич започна на 26 октомври 2009 г. и продължи 499 дни. Съдебният състав изслуша 586 свидетели.
Световните медии обявиха решението за присъдата на Радован Караджич, като в редица от тях това е една от най-важните новини, съобщи Танюг. Асошиейтед прес пише, че Караджич е преследван за геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
Според АП Караджич не е показал никаква реакция в момента, в който съдия Ван Йосен от Дания е прочел присъдата. Добавя се, че 73-годишният босненски „властимащ“ ще прекара остатъка от живота си зад решетките.
В момента, в който присъдата е прочетена, в съда са отекнали аплодисменти, според АП.
Вестта, че присъдата на Караджич от 40 години е удължена на доживотен затвор, бе съобщена и от АФП. Медията определя Радован Караджич като „президент, психиатър, поет“. Статията е озаглавена „Лидерът на босненските сърби Караджич: военен престъпник с 1 000 лица“.
Ройтерс пише, че е сложен край на един от най-важните процеси за масови убийства и други престъпления в балканските войни през 90-те.
Медията напомня и че през 2016 г. Караджич е бил осъден за клането от юли 1995 г., когато в Сребреница са убити повече от 8 000 мъже и момчета-мюсюлмани. Тогава той е осъден и за кампания, която провъзгласява етническото прочистване на хърватите и мюсюлманите от сръбските територии в Босна.
Би Би Си заявява, че клането в Сребреница е най-големият терор в Европа след Втората световна война и цитира изявлението на Караджич, че присъдата се основава на „слухове“.
Гардиан твърди, че Караджич е бил арестуван в Белград през 2008 г. и е един от последните военнопрестъпници от Босна.
В хърватските медии присъдата на Караджич е най-важната новина. Аваз публикува новината като топ събитие, под надслов: „Доживотно робство за кръвопиеца“.