Световният печат е авторска рубрика на ДЕБАТИ.бг, която отразява водещите новини в едни от най-известните и престижни световни издания. В нея на един адрес можете да откриете най-важното от международната сцена.
ВВС: Нова Зеландия ще забрани на бъдещите поколения да пушат цигари
Нова Зеландия ще забрани продажбата на тютюн на следващото поколение, в опит постепенно да прекрати тютюнопушенето. Всеки, роден след 2008 г., няма да може да купува цигари или тютюневи изделия през целия си живот, според закон, който се очаква да влезе в сила през следващата година.
„Искаме да сме сигурни, че младите хора никога няма да започнат да пушат“, каза министърът на здравеопазването д-р Айеша Верал.
Този ход е част от мащабна репресия срещу тютюнопушенето, обявена от здравното министерство на Нова Зеландия в четвъртък. Лекари и здравни експерти в страната приветстваха „водещи в света“ реформи, които ще намалят достъпа до тютюн и ще ограничат нивата на никотин в цигарите.
Нова Зеландия е решена да постигне национална цел за намаляване на националното ниво на тютюнопушене до 5% до 2025 г., като целта е да го премахне напълно.
В момента около 13% от възрастните в Нова Зеландия пушат, спрямо 18% преди около десетилетие. Но процентът е много по-висок, около 31%, сред коренното население на маорите. То също страда от по-висок процент на заболявания и смърт.
Министерството на здравеопазването на Нова Зеландия твърди, че тютюнопушенето причинява едно на всеки четири ракови заболявания. То остава водещата причина за предотвратима смърт за нейното население от пет милиона души. Индустрията е цел на законодателите вече повече от десетилетие.
Като част от репресиите, обявени в четвъртък, правителството въведе сериозен контрол върху тютюна, включително значително ограничаване на това къде могат да се продават цигари. Броят на магазините, с разрешение за продажба на цигари, ще бъде драстично намален до под 500 от около 8000 сега, казват служители.
През последните години вейпингът – пушенето на електронни цигари, които произвеждат пара, която също доставя никотин стана много по-популярна сред по-младото поколение. Здравните власти в Нова Зеландия обаче предупреждават, че вейпингът не е безобиден. Изследователите са открили и опасни, причиняващи рак агенти в течностите за електронни цигари. Въпреки това през 2017 г. страната прие вейпинга като начин да помогне на пушачите да се откажат от тютюна.
CNN: Активисти в Хонконг бяха признати за виновни заради бдението по повод събитията на площад Тянанмън през 1989 г.
Съдът в Хонконг призна трима видни продемократични активисти за виновни за неразрешено събрание по време на бдението на 4 юни миналата година. С него се отбелязва репресията на Пекин срещу протестиращите на площад Тянанмън през 1989г.
Хонконг традиционно провежда най-големите в света годишни бдения на 4 юни. Те са част от широки свободи, обещани, когато Хонконг се върна под китайско управление през 1997 г. През последните две години, обаче, те бяха забранени от полицията, заради ограниченията на коронавируса.
Решението на съда срещу медийния магнат Джими Лай, адвоката Чоу Ханг-тунг и бившия опозиционен политик Гуинет Хо е последният удар върху движението за демокрация, при което десетки активисти бяха арестувани, хвърлени в затвора или избягали, след като Пекин наложи всеобхватен закон за националната сигурност.
Лай, Чоу и Хо не се признаха за виновни по обвиненията, свързани със събирането на 4 юни 2020 г. Но прокурорите „успяха да докажат извън разумното съмнение“, че Лай и Чоу са подтикнали други да присъстват на бдението, пише в решението си съдия от окръжния съд Аманда Уудкок. Тези усилия включват призив от Чоу хората да „запалят свещи“ из цял Хонг Конг, включително обичайното място за бдение на парк Виктория.
Лай беше признат за виновен, въпреки че се появи в парка само за 15 минути. Съдия Уудкок определи това действие като „умишлен акт за събиране на подкрепа и публично осветяване на неразрешено събрание“, дори след като не е говорил.
Хо беше призната за виновна за участие в неразрешено събрание.
По време на процеса Чоу заяви, че годишното бдение е „тяхно право, тяхната свобода“. По-рано Хо каза пред съда, че „споменът е съпротива“. Тя добави, че е отишла на мястото само, за да тества разликата между Хонконг и континентален Китай. Там всяко честване на 4 юни е табу и може да доведе до затвор. Други 16 активисти вече излежават присъди между 4 и 10 месеца за същия инцидент.
След масови продемократични протести през 2019 г., Китай наложи закон за националната сигурност, който наказва престъпления като подривна дейност с доживотен затвор. Критици, включително правителството на САЩ твърдят, че законът е бил използван като инструмент за подкопаване на свободите на града и потушаване на несъгласието. За Пекин обаче, той е донесъл стабилност и ред във финансовия център.
Китай никога не е давал пълен отчет за репресиите през 1989 г. Властите твърдят, че броят на загиналите е около 300, повечето от които войници. Но правозащитни групи и свидетели твърдят, че хиляди може да са били убити.
„Гардиън“: Коледното парти на „Даунинг стрийт“ заплашва усилията за овладяване на пандемията
Коледното парти на „Даунинг стрийт“ 10 заплашва да подкопае усилията за овладяване на пандемията в момент, в който вариантът на Omicron подхранва страховете от неизбежна нова вълна, твърдят учени.
Така нареченият ефект на Къмингс миналата година доведе до „отрицателни и трайни последици“ върху общественото доверие, установиха изследователи. Помощникът на Борис Джонсън Доминик Къмингс беше разобличен, че е пътувал по време на карантина.
Друго очевидно нарушение което подкопава усилията за справяне с пандемията е коледното парти на Даунинг Стрийт през миналия декември и кадрите от помощниците на Джонсън, които се шегуват с темата. Това рискува да задълбочи недоверието в министрите, и да се изостри усещането за „ние и тях“. Скандалът избухна, точно когато страната е изправена пред допълнителни ограничения от план Б за борба с вируса.
„Има истинска загриженост относно Omicron. Може бързо да излезе извън контрол“, каза Стивън Райхер, професор по психология в Университета на Сейнт Андрюс.
„Нуждаем се от общ отговор, за да се предпазим и затова се нуждаем от доверие в правителството. „В средата на национална криза, в която трябва да реагираме бързо. Имаме нужда от правителство, което може да ни ръководи. Правителство, което смятаме за „те“, и за нечестно, и за лъжци, не е правителството, от което се нуждаем в момента“.
В публикация, публикувана в Lancet, наречена Ефектът на Къмингс: политика, доверие и поведение по време на пандемията Covid-19, д-р Дейзи Фанкорт описа нарушаването на правилата на Covid от Къмингс миналия май като имащо „отрицателни и трайни последици за общественото доверие и рисковете за поведението“.
Някои от най-ядосаните на Къмингс се придържаха по-стриктно към правилата на Covid след това, защото искаха да демонстрират колко различни са от държавните служители. Но други се почувстваха окуражени. „Това им даде повод за извинение да нарушат правилата.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини