Три от петте компании, които участват в търга за изпълнител на атомната електроцентрала „Белене“ – Росатом, Framatome SAS (Франция), и GE Steam Power обединяват усилията си за своето участие в търга централата. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова в отговор на депутатски въпрос по време на парламентарния контрол.

„Обединяването на усилията им е ясен знак, че процедурата за избор на изпълнител ще е ОСПОРВАНА и това показва, че те вярват в този проект, а и че реализацията му става все по-осезаема. Фактът че тези три световни лидера в областта на ядрената енергетика показва, че те вярват в България и в българското правителство. Основна роля за това обединение имат усилията на премиера Бойко Борисов“, допълни Петкова.

Съглашението

По-рано днес руската държавна корпорация „Росатом“ е постигнала споразумение за сътрудничество с Framatome SAS (Франция) и GE Steam Power в рамките на процедурата за избор на стратегически инвеститор за проекта АЕЦ „Белене“ в България.

В съответствие със споразуменията, компаниите ще обединят усилията си за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ „Белене“. В рамките на постигнатите споразумения, при условие че руската държавна корпорация „Росатом“ бъде избрана за стратегически инвеститор в проекта въз основа на резултатите от конкурса, „General Electric“ ще се счита за партньор с турбогенераторната инсталация, базирана на технологията „Arabelle“ и оборудването на машинна зала, а „Framatome SAS“ – за партньор с оборудването за Автоматизираните системи за управление на технологичните процеси (АСУ ТП) за българската атомна електроцентрала.

Краткия списък

По-рано „Росатом“, „Framatome SAS“ и „General Electric“ влязоха в краткия списък от пет кандидата за осъществяването на проекта АЕЦ „Белене“, заедно с Китайската национална ядрена корпорация (China National Nuclear Corporation – CNNC) и Корейската хидроядрена корпорация (Korea Hydro & Nuclear Power Corporation – KHNP).

„Росатом“ вече успешно си сътрудничи с „Framatome SAS“ и „General Electric“ по международни проекти като АЕЦ „Пакш-“ в Унгария и АЕЦ „Ханхикиви“-1 във Финландия. С компанията „General Electric“ сътрудничеството се осъществява в рамките на проектите АЕЦ „Аккую“ в Турция и АЕЦ „Дабаа“ в Египет, в които съвместно предприятие на GE и „Росатом“ е доставчик на оборудването за турбинния остров.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук