Бизнесът поиска замразяване на минималната работна заплата. Идеята беше подкрепена и от Асоциацията на индустриалния капитал и от Българската стопанска камара.
Според работодателите кризата тепърва предстои и трябва да бъдат взети мерки.
В период на криза е нормално да се замрази минималната работна заплата, заяви за ДЕБАТИ.БГ икономистът Георги Вулджев. По думите му предложението на работодателите е адекватно от финансова гледна точка.
„Определено в период на криза е адекватно да се замрази ръста на минималната работна заплата от гледна точка на това, че печалбите на страшно много предприятия изчезват в тази ситуация, но самите им приходи са притиснати и ако същевременно темпът на ръст на разходите остане същият, какъвто е бил през предходните години това ще е пагубно, загубите ще стават твърде огромни и непоносими и се рискуват фалити. Не може в период на криза, когато започват да падат приходите, разходите да продължават да растат със същите темпове, с които са били през годините на растеж. Това просто е финансово нерентабилно, допълни Вулджев.
По-рано пред БНР председателят на Българската стопанска камара Радосвет Радев прогнозира тежка икономическа криза през предстоящите месеци.
„В момента българинът проявява изключителна разсъдливост и свежда потреблението си до нещата, които са най необходими, за да продължи да съществува семейството. Това обаче пък започва да деформира страшно много сектори – строителство, внос на автомобили и така нататък“, заяви Радев.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев също заяви, че не трябва да има увеличение на минималната работна заплата в момент на криза.
Очаквано синдикатите са на противоположна позиция. Според Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“ кризата и безработицата не са аргумент в посока замразяване на работната заплата, особено на минималната.