Цецка Цачева, арестите
на снимката: министърът на правосъдието в оставка Цецка Цачева

Между първо и второ четене на Закона за съдебната власт вероятно ще бъдат направени промени, които ще позволят да се запази финансирането по европейски програми и фондове за организациите на съдии, прокурори и следователи. Това каза пред БНР правосъдният министър Цецка Цачева. Тя изрази надежда, че законът ще даде възможност за финансиране, само ако е „в интерес на съответното професионално съсловие“.

Относно антикорупционния закон, Цачева каза, че ще влезе в парламента през септември. Тя обясни, че до края на юли текстът ще бъде обявен за публично обсъждане. Тя изрази надежда, че до края на годината, законът ще бъде приет.

Цачева припомни, че приемането на антикорупционния закон е един от приоритетите на правителството във връзка с изискванията на механизма за сътрудничество и проверка относно стъпките, предприети от България в сферата на съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност.

Министърът на правосъдието отхвърли твърденията, че законопроектът предвижда „механичен сбор“ от действащи институции и прехвърляне на цели дирекции от една служба към друга. Тя подчерта, че в законодателните текстове се търсят връзките между компетентностите, между различните звена, за да заработи като цяло структурираният нов орган.

Цецка Цачева е категорична, че към новия единен антикорупционен орган да има аналитично звено, което да разработва политиките за предотвратяване на корупционни практики, но предложенията за добавяне на разследващи функции в компетентността му биха влезли в „много широко противоречие със сега действащата система“.

Все пак според правосъдния министър това не означава, че конкретни правомощия от ДАНС няма да преминат към този нов единен орган.

По повод на инициираната Европейска проверка на съдилищата в България Цачева подчерта, че нейната цел е новият Висш съдебен съвет да стъпи на обективен анализ за това как функционират различните части на съдебната власт.

Според нея това не се прави по искане на Брюксел. Тя смята, че проверката ще даде възможност да се уточни „в кои области ще искаме да бъдем подпомогнати“, а Европейска служба за структурни реформи дава страничен външен поглед за процесите и естествено е да се възползваме от европейската солидарност в тази област.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук