Аз не съм безгрешен, не съм безгрешен в решенията си, но мисля че нямам от какво да се срамувам по никакъв начин. Това каза Сотир Цацаров, предаде репортер на БГНЕС.
Сотир Цацаров подаде оставка като председател на КПКОНПИ на 17 януари заради отнет достъп до класифицирана информация. Вчера Народното събрание прие оставката, като той няма да е председател на Антикорупционната комисия от 1 март 2022 г.
„Вчерашната дискусия за мен лично потвърди изцяло правотата на решението ми”, каза Цацаров днес. По думите му дебатът вчера бил даже неочаквано дълъг. Според него един от малкото, който казал това, което от правна гледна точка трябва да стане била Митева, която заявила, че е подадена оставка и тя трябва да бъде приета или отхвърлена.
„Ако някой от хората, които излязоха на парламентарната трибуна все пак трябваше да подходи реално, може би превръщайки тази дискусия за моята оставка в политическа дискусия, трябваше да намери и някакъв начин да осигури и моето присъствие в парламентарната зала. Не, че толкова ми се иска да вляза в парламентарната зала, а когато в продължение на два часа сипеш обвинения за пристанища, за канали, за дюни, за гори, за електрификация на общини и т. н. може би все пак елементарната коректност, може би нямаш куража за това, изисква този, върху когото ги сипеш тези обвинения най-малкото да му бъде дадена възможността поне да каже две приказки в отговор на всичко това. Но след като са решили, че ще го направят така и тази политическа заря им е необходима, ок няма никакъв проблем”, каза Цацаров.
Неговата прогноза е, че от 1 март той ще бъде прокурор във ВКП, негов заместник най-вероятно ще управлява комисията, а с оглед декларираните законодателни намерения, едва ли ще се стигне до избор на нов председател.
„Вие чувате, че постоянно в общественото пространство се обосновава идеята за разделянето на Комисията, за създаването на Aгенция за разследване и в същото време за преформатиране на съществуващата Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество. Преформартирането действащия министър на правосъдието го разбира като ревизиране на част от исковете. Няма да споменавам поименно чии искове според мен ще бъдат ревизирани, но ако всичко това стане ще минат две години и ще стане ясно в крайна сметка тези намерения колко благородни са били.“
Според Цацаров обаче в момента няма нито готовност, нито капацитет за подобни промени.