С остра размяна на реплики започнаха вторите консултации за съставяне на правителство при президента Румен Радев с представителите на ДПС. Вижте целия разговор между Румен Радев и Мустафа Карадайъ:

Мустафа Карадайъ: „Благодаря ви за възможността да изложа и моите аргументи за напускането на заседанието. Защото последното, което казахте на заседанието, че теми, които не са в дневния ред не могат да бъдат допускани за разглеждане. А както и от медиите, и от вашето изложение след заседанието, а и докато аз присъствах, се обсъждаше единствено темата за евентуална актуализация на бюджета. Доколкото си спомням дневният ред не включваше актуализация, а евентуална следваща вълна, дължаща се на КОВИД-19. Ако си спомняте дори, по време на заседанието, когато един от докладите се представяше от министър, имах възможността да помоля министъра да ползва малко повече думата „КОВИД-19″. Защото нито веднъж не я беше използвал, а единствената му теза беше във връзка с това, какво би се случило, ако не се приемат евентуални промени в бюджета. Така че от тази гледна точка мисля, че вие бяхте прав, като казахте, че теми, които не са в дневния ред не могат и не бива да бъдат разглеждани на консултативния съвет и сте прав. Защото актуализацията на бюджета ще се разглежда в Народното събрание, където му е мястото. Естествено имаше и един кратък въпрос към министър, който имаше желание да отговори, но вие не му позволихте. Така че, явно тези отговори ще ги получим в друго време и по друг начин“.

Румен Радев: За какво имате предвид по-точно за министъра?

М.К.: Имах един въпрос към министър Кирил Петков на база негови твърдения в публичното пространство, че е подал заявление за отказ от друго гражданство и въпросът ми беше кога е подал това заявление и има ли решение по темата и има ли отговор.

Р.Р.: Аз съжалявам, че не останахте до край. Но точно разглеждахме описаното по дневния ред „финансови мерки“ за справяне с тази криза. Тези финансови мерки минават през актуализация на бюджета. За министър Кирил Петков аз не мисля, че е много удачно точно вие да повдигате тази тема. Защото въпросът за гражданството и да си гражданин на Република България, според мен, означава не само да имаш паспорт. Означава да носиш България в цялото си сърце. И когато избухна този скандал аз веднага се срещнах с г-н Петков и го запитах: „Вие ще ми кажете ли коя е вашата родина-майка? България или Канада?“. И получих абсолютно еднозначен отговор: „България“. Вие г-н Карадайъ ще ми кажете ли коя е вашата родина-майка?

М.К.: Моята родина е България и мисля, че за всичките тези 51 години, които ги имам са абсолютно и категорично доказателство за това. Но освен пра-родина, ако погледнем и пра-пра-родината, защото на база исторически факти тя се оказва, че да е обща пра-пра-родината. Благодаря Ви.

Р.Р.: Аз понеже чух друго ваше изявление пред чужди власти преди няколко месеца, затова се надявам да сте искрен за тези думи и това е важно за България, за българските граждани, за българската политическа система.

М.К.: И ние точно затова сме много чувствителни, защото лицемерието в политиката е един основен инструмент в последните години. Отношението към различните групи и различният аршин за разбирането на конституцията на Република България е факт в момента. Защото една част от българските граждани, чиито конституционни права са закрепени и защитени в конституцията, а има закони, които им ограничават правата и никой не реагира освен нас. Но от друга страна, когато конституцията забранява определени действия, защото става въпрос за други хора, какво било толкова. Какъв е проблемът да се изясни един скандал в обществото. Аз считам, че този скандал колкото по-рано бъде изяснен, толкова по-добре за България и демокрацията. Защото нарушаването на конституцията е един от основните проблеми, и може би е на първо място, дори преди другите кризи, които в конкретика можем да разглеждаме. Защото нарушаването на конституцията е една огромна криза и огромна пропаст в демокрацията.

Р.Р.: Аз бих се радвал да бяхте имал същото отношение и когато други партии нарушаваха и законите и конституцията при едно друго управление. Що се отнася до нашата конституция, тя е една демократична конституция и там ясно е записано и това се спазва, че всички български граждани имат равни права и равни задължения без оглед на религия и т.н.

М.К: Ще се радвам да ги видя тези думи в действия, защото в някои приети закони в нарушение на конституцията такава реакция не сме виждали.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук