Управителят на БНБ Димитър Радев и финансовият министър Владислав Горанов категорично потвърдиха по време на годишната среща на правителството с бизнеса, организирана от „Капитал“, че присъединяването на България към езрозоната при сегашния курс на лева няма алтернатива.
„За нас това /въпросът за курса на лева спрямо еврото – бел. ред./ е религиозен въпрос“ – заяви иносказателно Радев.
Шефът на БНБ обясни, че неговата институция се занимава с работния процес по членството в Банковия съюз и уточняването на детайлите е по-напреднало, отколкото е публичният дебат. Радев подчерта значението на цялостната икономическа пполитика на страната, като предупреди, че членството в еврозоната не бива да се възприема като икономическа панацея:
„Процесът на присъединяване не може да бъде заместител на добрата макроикономическа политика“, коментира той, като посочи нуждата от силни институции, добра фискална политика и добри бизнес практики.
Според управителя на централната ни банка тя трябва да премине през редица промени, за да влезе България в Банковия съюз на ЕС през лятото на тази година. Освен синхронизирането на законодателството, което вече е в ход, трябва да се стиковат надзорните практики и да се организира информационният обмен между БНБ и Европейската централна банка. Необходимо е също да се уточни разпределянето на отговорностите по отношение на Единния механизъм за преструктуриране и вноските на българските банки в Единния фонд за преструктуриране, който плаща при финансови затруднения на част от банките в еврозоната.
Относно предвижданото покачване на лихвите в еврозоната Димитър Радев заяви, че не очаква това да се случи преди края на лятото, но потвърди, че има перспектива за навлизане в период на по-високи лихвени нива.
Стана ясно, че резултатите от прегледа на активите на 6-те избрани от ЕЦБ банки – „УниКредит Булбанк“, „Банка ДСК“, ОББ, ПИБ, ЦКБ и „Инвестбанк“ – ще са готови през юли. Финансовият министър Владислав Горанов обясни, че ако по това време българското правителство получи положително становище от ЕЦБ за установяване на „тясно сътрудничество“ между нея и БНБ, ще бъде подадена и официална заявка за присъединяване на лева към ERMII /“чакалнята на еврозоната“ – бел. ред./.
Горанов коригира думите си от понеделник, според които 1 януари 2022 г. е най-ранната възможна дата за смяна на лева с еврото. Това не можело да стане на тази дата, защото преди това България трябва да получи положителен конвергентен доклад от ЕЦБ, за който се изисква техническо време.