Димитър Радев, БНБ
На снимката: управителят на БНБ Димитър Радев

Управителят на БНБ Димитър Радев и финансовият министър Владислав Горанов категорично потвърдиха по време на годишната среща на правителството с бизнеса, организирана от „Капитал“, че присъединяването на България към езрозоната при сегашния курс на лева няма алтернатива.

„За нас това /въпросът за курса на лева спрямо еврото – бел. ред./ е религиозен въпрос“ – заяви иносказателно Радев.

Шефът на БНБ обясни, че неговата институция се занимава с работния процес по членството в Банковия съюз и уточняването на детайлите е по-напреднало, отколкото е публичният дебат. Радев подчерта значението на цялостната икономическа пполитика на страната, като предупреди, че членството в еврозоната не бива да се възприема като икономическа панацея:

„Процесът на присъединяване не може да бъде заместител на добрата макроикономическа политика“, коментира той, като посочи нуждата от силни институции, добра фискална политика и добри бизнес практики.

Според управителя на централната ни банка тя трябва да премине през редица промени, за да влезе България в Банковия съюз на ЕС през лятото на тази година. Освен синхронизирането на законодателството, което вече е в ход, трябва да се стиковат надзорните практики и да се организира информационният обмен между БНБ и Европейската централна банка. Необходимо е също да се уточни разпределянето на отговорностите по отношение на Единния механизъм за преструктуриране и вноските на българските банки в Единния фонд за преструктуриране, който плаща при финансови затруднения на част от банките в еврозоната.

Относно предвижданото покачване на лихвите в еврозоната Димитър Радев заяви, че не очаква това да се случи преди края на лятото, но потвърди, че има перспектива за навлизане в период на по-високи лихвени нива.

Стана ясно, че резултатите от прегледа на активите на 6-те избрани от ЕЦБ банки – „УниКредит Булбанк“, „Банка ДСК“, ОББ, ПИБ, ЦКБ и „Инвестбанк“ – ще са готови през юли. Финансовият министър Владислав Горанов обясни, че ако по това време българското правителство получи положително становище от ЕЦБ за установяване на „тясно сътрудничество“ между нея и БНБ, ще бъде подадена и официална заявка за присъединяване на лева към ERMII /“чакалнята на еврозоната“ – бел. ред./.

Горанов коригира думите си от понеделник, според които 1 януари 2022 г. е най-ранната възможна дата за смяна на лева с еврото. Това не можело да стане на тази дата, защото преди това България трябва да получи положителен конвергентен доклад от ЕЦБ, за който се изисква техническо време.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук