Луната
Снимка: БТА

Ще се занимават ли с аквакултури бъдещите астронавти на Луната? Това е въпросът, на който се опитват да отговорят френски изследователи, които току-що са тествали устойчивостта на хайвера на лаврак към промени в гравитацията, съобщи АФП.

„Резултатите са многообещаващи“, казва Сирил Пржибила, специалист по морска биология във Френския изследователски институт за експлоатация на морето (Ifremer), който току-що е публикувал статия по темата в сп. „Фронтиърс ин спейс текнолъджис“ (Frontiers in Space Technologies), пише БТА.

През 2019 г. изследователят, който специализира в областта на аквакултурите, инициира програмата Лунно излюпване (Lunar Hatch) и откликва на призива за идеи на Европейската космическа агенция (ЕКА) с оглед на създаването на база на Луната.

„С възраждането на надпреварата към естествения спътник на Земята се чудим как да изхраним хората. Днес всички нации работят върху салати или домати в космоса. Ще липсват обаче важни фибри и аминокиселини от животински произход за балансирано хранене“, обяснява специалистът.

„Нещо повече, грижата за животни, когато човек се намира на 360 000 километра от Земята, може да бъде сериозен психологически фактор“, допълва изследователят.

Неговата идея е да изпрати до естествения спътник на Земята малък аквариум,

съдържащ 200 рибни яйца.

Рибките ще растат в затворена система за аквакултури, захранвана с вода, която вече е налична на Луната.

„Ние не знаем какво е качеството на тази вода. Когато го разберем, ще можем да поставим риба в нея“, обяснява биологът.

Водата, открита в Слънчевата система, досега винаги е била солена, което би било по-благоприятно за морски риби, като например лаврака – модел на риба за аквакултурите.

Преди обаче да изградят системата за аквакултури, изследователите трябва да се уверят, че рибите са способни да направят пътуването до Луната.

Като част от програмата за излюпване на риби на естествения спътник на Земята, подкрепена от френския Национален център за космически изследвания, специалистите вече са направили лабораторен експеримент, подлагайки хайвер от лаврак и Бока Д’оро (каменен лаврак) на вибрации, равняващи се на изстрелването на руската ракета „Союз“.

„Има много космически ракети носители. Казаха ми обаче, че „Союз“ е счупила всички рекорди за вибрация. Ако издържи на „Союз“, ще издържи всичко“, казва Сирил Пржибила.

Процентът на излюпване на яйцата, подложени на вибрации, е бил равен на този на контролните яйца.

Втори експеримент, резултатите от който са публикувани днес, включва подлагане на хайвера на лаврака на хипергравитация за десет минути, подобно на ракетно ускорение, последвана от

39-часов период на безтегловност, симулиращ пътуване до Луната.

В края на експеримента, направен в университета на Лотарингия, дялът на излюпените яйца е бил същият като този на контролните яйца, останали под въздействието на земната гравитация.

Рибните ембриони също не са показали признаци на стрес

след излюпването си в безтегловност.

Следващият етап, по който вече се експериментира, има за цел да провери въздействието на космическата радиация върху стотици оплодени яйца на лаврак, чрез подлагането им на потоци от протони и неутрони в ускорителя на частици на Института по радиационна защита и ядрена безопасност на изследователския център „Кадараш“.

„Предимството на водния организъм е, че се намира във вода. А водата е щит срещу много частици“, казва Сирил Пржибила.

Преди евентуално приложение на Луната, изследването може да представлява интерес и на Земята, например за разработването на системи за производство на риба, които не оказват влияние върху околната среда.

„Съществува огледален ефект между това, което искаме да правим на Луната и на Земята. На Луната искаме да рециклираме всички молекули, защото тя е мъртво тяло и всяка молекула е важна за целта. На Земята искаме по-скоро да опазим богатството на околната среда“, казва изследователят.

Още любопитни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук