vesela-cherneva
На снимката: Весела Чернева

Австрия трябва да каже кога смята да вдигне възражението си и по сухопътните граници.

Това коментира в интервю за ДЕБАТИ Весела Чернева- зам.-директор на Европейския съвет за външна политика и директор на Софийския офис на ЕС по външна политика.

По отношение на влизането на България в Шенген, тя е на мнение, че позицията на Нидерландия отдавна е ясна, но не са съвсем ясни аргументите на Австрия.

Въпросите, поставени от Нидерландия, в последните повече от 10 години, са ясни. Докато въпросът с Австрия – първо, той се появи в последния момент и второ, не беше ясно какво точно те очакват да се случи.

Акад. Денков: Преговорите за Шенген не са приключили

Особено след изявлението на австрийския канцлер Нехамер, който каза че всъщност проблемът не е в България и Румъния, а в самата шенгенска система, коментира Чернева.

Според нея е трябвало да има обективни критерии, по които да се случи промяната в австрийската позиция, а поставените три условия – за увеличаване мисията на

Австрия ще разясни позицията си за България и Румъния относно „въздушния Шенген“

„Фронтекс“ на нашата граница, засилване на контрола на румънско-унгарската граница и реадмисията за чужденци с отказана закрила, са добре дошли за всички.

„Що се отнася до повече „Фронтекс“, това е предложение на България от доста време и е хубаво, че Австрия го представя сега като свое условие“, обясни Чернева.

По отношение на увеличаването на контрола по унгарско-румънската граница тя припомни, че този проблем досега не е артикулиран публично от Австрия.

„Унгария пропуска голяма част от нелегалните мигранти – в крайна сметка те стигат до Австрия през Унгария. Така че споменаването на унгарската граница е признание, че проблемът е някъде другаде“, смята тя.

„По отношение на последното условие – то е по Дъблинското споразумение. Страните, които имат външни граници за ЕС, са длъжни да приемат обратно бежанци, на които им е било отказано пребиваване. Но, както това много добре знаят и българските граничари и българските политици, много малко от тях остават в крайна сметка в България. Така че това е по-скоро едно пожелателно условие“, допълни Весела Чернева.

Цялото интервю четете тук.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук