Местни жители са съобщили за вандалски действия върху къщата на писателя Димитър Талев в македонския град Прилеп в нощта на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ.
Това каза в интервю за ДЕБАТИ Виктор Стоянов от Фондация „Македония“.
Преди дни той алармира, че част от къщата на българския писател се е срутила, а днес правителството започна предприемането на действия за откупуване на къщата и имота.
„Една от информациите, които имам от местни хора, на локално ниво в Прилеп, е, че в нощта на изборната победа на партията ВМРО-ДПМНЕ, техни активисти са разрушили тази част от къщата, която българското общество видя чрез медиите и която ние успяхме да заснемем преди няколко дни“, разказа Стоянов.
Той е категоричен, че има умишлени действия и вандализъм върху къщата, които са извършвани през последните месеци. По думите му къщата е била в лошо конструктивно състояние, но има и сигнал за вандализъм, който е подаден в полицията в Прилеп.
„Доколкото ми е известно, има заведено досъдебно производство в полицията в Прилеп, но не се работи по него“, обясни Стоянов.
Той е на мнение, че в случая става въпрос за провокация.
След години бездействие държавата реши да купува срутената къща на Талев в Прилеп
„Македонската държава през годините е правила всичко възможно, за да потули, да скрие съществуването на тази къща и факта, че тя е родната къща на един голям български писател, като Димитър Талев. Който пък е родом и от Прилеп и това нарушава концепцията на македонизма за неналичието на българи в Македония и че българите там всъщност са македонци и пр.“, обясни той.
Стоянов е на мнение, че македонските власти правят всичко възможно, за да осуетят продажбата на къщата и тя да попадне в български ръце.
„Но спрямо днешната политическа заявка на ръководството на държавата, в лицето на Министерския съвет на България, че в спешен порядък ще се направи всичко възможно, за да се закупи къщата, това е положителен знак.
Надявам се да се случи и това е повод да повдигнем в общественото пространство и въпроса за още няколко обекта от национално значение, извън границите на България, на Балканите, които имат огромно значение.
Не просто национално, те са просто част от богатото ни културно-историческо наследство. Те трябва също да бъдат спасени“, допълни той.
Стоянов обясни, че все още разрушеното може да бъде възстановено, но това не е достатъчно, тъй като държавата трябва да има цялостна концепция за развитието на културни паметници от такъв калибър.
Цялото интервю с Виктор Стоянов – четете ТУК.