Вили Лилков и Христо Христов са автори на книгата „Бивши хора по класификацията на Държавна сигурност“. Тя разказва за събдата на хората, класифицирани от БКП като „класов враг“ на комунистическата власт, чиято участ е незаслужено непозната близо три десетилетия след началото на демократичните промени.
Категорията „бивши хора” е заимствана от Съветския съюз, където с нея болшевиките маркират онези слоеве от населението, които губят социалния и обществения си статус след революцията от 1917-та година.
В България като „врагове на комунизма“ тоталитарната власт определя част от политическия, духовен и икономически елит до 9-ти септември 1944-та.
Изследването разкрива мащабите, формите и продължителността на репресиите, чрез които са заличени цели прослойки от българското общество, неподатливи на социално-икономическия експеримент на БКП, по съветски образец, провеждан в периода 1944–1989-та.
Вили Лилков обобщи процесите така пред БНР:
Държавна сигурност, под ръководството на БКП, започва систематично да унищожава този елит, стоял в основите на държавата преди 9-ти септември. Стига се дотам след години на такъв тип действие срещу тях, тази репресия да се прехвърли, в по-омекотени варианти, срещу поколенията на тези хора. Аз го наричам „пулсиращ подход“. Като се започне от пряката репресия избиване на такива хора, до тихата и невидима репресия на ограничение и недопускане до властови и други ключови позиции в обществото. Може твърдо да се каже, че веднага след Девети септември са избити около 30 хиляди души, като се започне от политически лица, бивши полицаи, офицери, и се стигне до кметове на малки населени места, бирници… Както се казва в едно интервю, избит е онзи слой на обществото, който е проводник на ум, разум и благоприличие.
След това Народният съд помита голяма част от тези хора. Става въпрос не само за процеса в София срещу министрите, регентите и народните представители. Заведени са още 132 процеса в провинцията, където има буквална надпревара къде ще бъдат осъдени повече „врагове“.
Премиерата на книгата е във вторник, от 18.30 часа в Литературен клуб „Перото“.