Собственикът на апартамент не може еднолично да се откаже изцяло от парно и да не плаща такса „общи части“. За отпадането трябва решение с мнозинство от 2/3 от всички собственици в сградата. Това следва от постановеното в края на седмицата от Върховния касационен съд (ВКС).

Решението идва след като омбудсманът Мая Манолова поиска съдилищата да спрат противоречивата практика на произнасяне. Досега различни състави отсъждаха коренно различно.

Едните се позоваваха на Закона за енергетиката, други – на Закона за защита на потребителите, който забранява доставката на централно отопление без искане на потребителя и казва, че при противоречие между разпоредбите на два закона се прилага онзи, който осигурява по-висока степен на защита на потребителите (т.е. разпоредбите на ЗЕ се дерогират от разпоредбите на ЗЗП).

Досега съдилищата твърдяха, че двата закона си противоречат и спореха кои правила трябва да бъдат предпочетени. Сега ВКС решава този спор, като твърди, че между двата закона няма противоречие, включително за отношенията, възникващи при доставяне на топлинна енергия в сгради под режим на етажна собственост.

Клиентите на „Топлофикация София“, които са свалили радиаторите и имат нулево потребление, скоро няма да плащат такса сградна инсталация, обявиха още през 2014-а година от Сдружението за правна помощ на потребителите.

Те се позовават на Директива 2011/83/ЕС за правата на потребителите. Европейската директива „забранява доставката на стоки, както и на вода, газ, електрическа енергия, централно отопление, цифрово съдържание или предоставянето на услуги на потребител срещу заплащане без искане от негова страна“ (чл. 62 от Закона за защита на потребителите).

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук