Тази вечер за последно ще преместим стрелките на часовника с един час назад. Точно в 04.00 часа на 28 октомври България ще се върне към астрономическото време.
Преди месец Европейската комисия реши, че всяка държава членка трябва сама да реши към кое време искат да останат за постоянно.
Общоевропейско допитване до гражданите показа, че мнозинството иска целогодишно лятно часово време.
След това Съветът на Европейския съюз и Европейският парламент трябва да решат дали часовото време повече да не се сменя. Така че в края на март крайният срок за решение няма да е минал и отново ще преместим стрелките с час напред.
А за идния октомври все още не е ясно. Наскоро в България беше организирано онлайн-допитване, в което се включиха 17 хиляди души. Повече от половината от тях са се обявили за постоянно лятно часово време. Предстои правителството да изготви национална позиция по въпроса.
В СПЕЦИАЛНО ИНТЕРВЮ ЗА ДЕБАТИ.БГ доц. Георги Рачев каза, че най-доброто решение е, че Обединена Европа трябва да се придържа към еднакво време – т.нар. зимно.
„Всяко едно пътуване до Париж, Рим, Виена, Брюксел е свързано със смяна на часа. Ако отивате до Лондон или Португалия, ще трябва да смените с два часа. Над 1 млрд. души на Земята пътуват годишно със самолет и сменят часа. Те се адаптират. Човешкият организъм е изключително адаптивен към тази смяна и това ще го правят все повече и повече хора. Така че, чувствителността не е за пренебрегване. Но, ако наистина смяната на времето предизвиква негативни емоции и реакции сред хората, е редно да оставим т.нар. зимно време – с което сме си свикнали години наред. Аргументи „за” и „против” могат да бъдат давани. Но според мен, това, което прави ЕС в момента е абсолютно безсмислено”, каза Рачев.
Цялото интервю с него може да прочетете ТУК.