Масово държавите в Европа затягат мерките срещу разпространението на коронавируса и говорят за втора вълна на заразата.
Властите във Франция предупредиха, че ако ситуацията не се подобри в следващите дни в някои райони отново ще бъде въведена карантина. Великобритания, която остава страната с най-много жертви на коронавируса в Европа, вече обяви 14-дневна карантина за пристигащите от Дания, Словакия, Исландия и карибския остров Кюрасао. Турция отложи плановете си за пълно отваряне на училищата, тъй като броят на заразените продължава да се увеличава.
Заради покачващия се брой на заразените с коронавирус, австрийските власти забраняват всякакви мероприятия и купони извън пистите по време на ски сезона. Новините от различните части на Стария континент все повече показват, че Европа влиза в нова фаза в борбата с пандемията.
Франция
Франция отбеляза нов рекорден брой случаи на коронавирус за едно денонощие, а броят на приетите в болница хора с Ковид-19 надхвърли 6000 за първи път от над два месеца, предаде „Ройтерс“.
Здравните власти съобщиха за 16 096 нови заразявания с вируса, с което общият брой достигна 497 237. По този показател Франция се нарежда на второ място в Западна Европа след Испания.
Френският министър-председател Жан Кастекс предупреди, че правителството може да бъде принудено отново да наложи карантинни мерки в някои райони, ако ситуацията с разпространението на коронавируса не се подобри в идните седмици. Той също така защити строгите ограничения, въведени вчера от властите.
За последното денонощие във Франция са регистрирани 52 смъртни случая от Covid-19, с което общият им брой достигна 31 511.
Великобритания
Във Великобритания за последното денонощие бе отчетен рекорден брой от 6 634 нови случаи на заразени с Covid-19, откакто започна масовото тестване. Починали са 40 души.
Правителството оповести ново затягане на мерките, които влязоха в сила снощи. Междувременно бе съобщено, че пристигащите във Великобритания от Дания, Словакия, Исландия и карибския остров Кюрасао от събота ще трябва да се самоизолират за 14 дни.
В отговор на новите ограничения, засягащи работната сила, министърът на финансите Риши Сунак обяви нова схема в подкрепана трудовата заетост. Тя ще помогне на компаниите да наемат персонал на съкратено работно време.
В Шотландия студентите бяха посъветвани да не ходят в пъбове, ресторанти или на парти през уикенда в опит да се обуздае пандемията.
Испания
Продължава сериозното увеличение на заразените с коронавирус и в Испания, като броят им надвиши 700 хиляди. Смъртните случаи през последните 24 часа са се увеличи с 84 и вече са 31 118.
От началото на седмицата в няколко района на Мадрид са въведени строги ограничения, които изкараха местните жители на протести. Според тях властите действат дискриминационно като затварят най-бедните квартали на испанската столица.
Австрия
Заради покачващия се брой на заразените с коронавирус австрийските власти забраняват всякакви мероприятия и купони извън пистите по време на ски сезона. В лифтовете маските ще бъдат задължителни, а в заведенията ще може само да се седи по масите.
От понеделник влиза в сила предупреждение за пътуване до Прага поради висока опасност от зараза, съобщи австрийското министерство на външните работи. Като особено опасни са категоризирани и френските райони Ил де Франс със столицата Париж и Прованс с Лазурния бряг.
Същевременно се отменя класирането на Швеция като особено опасна, от Португалия като опасни остават единствено районите Лисабон и Норте. Нови са предупрежденията за висока опасност от зараза за Андора, Аржентина, Бахрейн, Коста Рика, Израел, Кувейт и Малдивите.
Австрийската министърка по европейските въпроси Каролине Едтщадлер призова в съобщение за пресата за хармонизиране на критериите за обявяване на район или държава за рискова зона в Европа.
„Само по този начин ще предотвратим хаос, подобен на хаоса в началото на кризата“. В момента не съществуват еднакви критерии за регистрация на инфектираните с Ковид-19 и критерии за определяне на зони с висок риск в рамките на Европейския съюз. За хармонизиране на критериите вече се изказа и Европейският парламент.
Германия
Германия постави австрийската провинция Форарлберг в червения си списък на рисковите райони от заразяване с коронавируса. Виена вече беше включена на 16 септември в ограничителния списък, съставен от германския институт „Роберт Кох“.
Влизащите в Германия от рискови райони, включени в червения списък, трябва да представят отрицателен тест за коронавирус, направен преди не повече от 48 часа, или да се подложат на pcr тест в същия срок след влизане в Германия.
Като нови рискови зони са включени райони от Дания, Португалия, Ирландия и Словения. Списъкът е разширен и с допълнителни райони от Франция, Чехия, Нидерландия, Хърватска, Румъния и Унгария.
След 15 октомври пристигащите в Германия от рискови региони с голям брой заразени с коронавируса трябва да се регистрират.
В средата на следващата седмица предстои нова среща на канцлера Ангела Меркел с министър-председателите на 16-те провинции. Тогава те ще обсъдят следващите стъпки на фона на нарастващия брой новозаразени с коронавирус. Обезпокоителен е фактът, че множество големи градове са преминали критичната граница от 50 новозаразени на 100 000 души за седмица.
В неделя, например, в баварската столица Мюнхен новозаболелите достигнаха 55,6 на 100 000. В момента положението е най-критично именно в Бавария.
Чехия
19 души са починали от коронавирус в Чехия вчера и това е най-големият брой починали за един ден от вируса в страната от началото на пандемията през март, съобщи здравното министерство. В Чехия, която е с население от 10,7 милиона души, бяха регистрирани 567 смъртни случая, свързани с болестта Covid-19.
Турция
Турция съобщи за 1721 нови случая на COVID-19 и 74 смъртни случая през изминалото денонощие, съобщи в. „Дейли Сабах”.
Новите случаи са открити след направени над 110 000 теста за коронавирус, като общият брой на случаите в страната е 309 790, според здравното министерство. С последните починали, броят на жертвите на COVID-19 от началото на пандемията в Турция се увеличи до 7 785 души.
След като премина през пик на заразата и успя да намали броя на ежедневните случаи под 1 000, Турция е свидетел на втора вълна на коронавируса.
Министерството на образованието отложи плановете си за пълно отваряне на училищата, като предпочете частично отваряне само на детски градини и присъствено обучение на първокласници, които се връщат в класните стаи, докато останалите ще продължат образованието си онлайн.
Свързана новина: