Либия, Триполи, конфликт

Заради ескалацията на напрежението в Либия няколко държави решиха да изтеглят персонал от дипломатическите си представителства в Триполи. България няма дипломатически персонал в страната.

Индия отзова контингент от 15 миротворци, а италианската енергийна компания „Ени“ поиска съдействие за евакуацията на целия си персонал в страната.

По-рано Американската армия обяви, че изтегля временно някои от частите си в Либия на фона на сблъсъците в Северноафриканската страна.

Мисията на ООН в Либия призова за двучасово примирие в южната част на Триполи, където силите, лоялни на двете съперничещи си правителства, влязоха в ожесточени сблъсъци през изминалите дни.

Международната организация призова за двучасово спиране на огъня – време, през което да бъдат евакуирани ранените в конфликта, без да посочва конкретни цифри.

Военният конфликт ескалира в неделя, когато силите на генерал Халифа Хафтар нанесоха въздушни удари срещу предградие на Триполи и подкрепяното от ООН правителство обеща ответни действия. Офанзивата срещу либийската столица заплашва да хвърли страната в гражданска война. До момента конфликтът е взел 21 жертви.

Богатата на петрол Либия е раздирана от междуособици след като подкрепяните от НАТО бунтовници през 2011 година свалиха от власт и по-късно уби ха диктатора Муамар Кадафи. От години две съперничещи си администрации и въоръжени групировки си оспорват властта в страната. Няколкото опита да се намери мирно решение на конфликта се провалиха.

След кратка пауза през изминалата нощ бойните действия в столицата – между Либийската национална армия на Хафтар и международно признатото Правителство на националното единство, бяха подновени.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук