pcr тестове

През последните десетина дни тестовете в България рязко скочиха. Днес, например, има близо 5 000 теста и 297 болни (6% положителните тестове). На 17.07 са направени цели 6 500 теста, от които 262 са положителни (4%).

За сравнение, в началото на пандемията, тестовете на ден бяха около 300. Респективно тогава се откриваха около 40-50 случаи на заразяване.

Логично е, че след като броят на тестовете се е повишил, се е увеличил и броят на откриваните случаи.

Причините за увеличаването броя на тестовете са няколко:

  • Едната, която изтъкнаха и от Щаба, е, че в началото на кризата само две лаборатории са правили тестове, а другите не са имали капацитета. С течение на времето обаче все повече лаборатории са се сдобили с тестове и са започнали да ги правят, което довело до увеличението. В България сега има 36 оторизирани лаборатории за PCR тестове;
  • Следващата вероятна причина е политическа. Но повече по темата може да прочетете ТУК;
  • През последните дни изплува още една причина, поради която тестовете от 3 000 скочиха на над 5 000 дневно. И това е изискването на Гърция за отрицателен PCR преди влизане на територията на страната. Гърците предприеха тази стъпка, след като стотици хиляди българи, сърби, македонци и румънци се струпаха по единствения отворен граничен пункт. В началото властите изследваха сами „съмнителни” туристи още на пункта, но явно установиха, че това е прекалено скъпо. Така от 14 юли влизането в съседна Гърция става само при наличието на отрицателен тест за коронавирус, направен не по-рано от 72 часа преди преминаването на границата.

Както „Дебети.бг“ първи ви съобщихме, още в миналия уикенд имаше опашки от желаещи да се изследват пред единствената частна лаборатория в София, която работи през почивни ден. Вероятната причина за този нараснал интерес към доброволно тестване е предстоящо пътуване в Гърция, каквото българите осъществяват непрекъснато.

Тестове преди преминаване на границата

Предстои да наблюдаваме ефекта от гръцкото изискване за PCR-тест преди идването на границата. То би трябвало да доведе до трайно увеличение на броя на направените тестове без откриване на много случаи на заразени, тъй като такива принудителни тестове ще бъда правени предимно от хора без оплаквания. Засега този извод получава потвърждение – на 17.07 са направени цели 6 500 теста. От тях 262 са положителни, което е напълно в рамките на ежедневния брой откривани нови болни отпреди изискването на Гърция за РСR, но при рязко покачен брой на тестове /най-много за ден досега/.

В работен ден, по данни от Министерство на здравеопазването,  тестове по желание на граждани срещу заплащане може да се извършват във всичките 36 оторизирани лаборатории. Това е опция и за тестване на персонала по желание на работодателя. В случай, че той прецени, може да изследва всички свои служители. Епидемиологично проучване могат да направят и РЗИ, заявиха от здравното министерство в отговор на запитване от ДЕБАТИ.БГ.

Поради хаоса в информацията в социалните мрежи и медиите по темата кой може да дава направление за PCR тест, „Дебати.Бг“ отправи запитване към МЗ, като включи и актуалния въпрос за заплащането на тези тестове от Здравната каса.

„Регионалните здравни инспекции са тези, които наблюдават епидемичната обстановка и разпространението на СOVID-19 в страната и осъществяват държавния здравен контрол, те проследяват карантинираните лица и поради тази причина на същите е дадено право да издават направления за високоспециализирани медицински дейности и изследвания “Полимеразна верижна реакция за доказване на СOVID-19“

Освен тях направления могат да издават изпълнители на специализирана извънболнична медицинска помощ (СИМП) в т.ч. и специалисти-инфекционисти и пулмолози“ – гласи отговорът на МЗ. 

Следователно направление за такъв тест се дава или от лекар-специалист, към който ни насочва личният лекар, или от лекар от РЗИ.   

Тестовете с направление се заплащат от НЗОК на стойност от 60 лева. Очаква се увеличение на стойността на клиничната пътека за лечение на коронавирус.

„На лечебните заведения, в които са хоспитализирани и се полагат медицински грижи за пациенти с коронавирусна инфекция НЗОК заплаща 640 лв. по съответната клинична пътека. С предстоящото подписване на анекс към Националния рамков договор за медицински дейности стойността на пътеката ще бъде увеличена на 1200 лв. Освен това ще бъдат увеличени с по 20 лв. (за диагностика, в това число и на COVID-19) цените на всички останали клинични пътеки, като диагностиката ще се осъществява по преценка на лекуващия лекар. Става въпрос за клинични пътеки, по които в лечебното заведение са хоспитализирани граждани, при които не е доказана коронавирусна инфекция“ – отговориха от МЗ на писмен въпрос на „Дебати.бг“.

В интервю за нашата медия доц. Атанас Мангъров заяви, че е логично колкото повече тестове се правят, толкова повече да са положителните.

Уж тревожните данни от България накараха вече някои държави да зачеркнат България от списъка на безопасните държави за пътуване.
Това означава, че България отново ще бъде изолирана и дамгосана от европейските държави. И ако това е резултат на вътрешни манипулации, то става дума за сериозно престъпление срещу българските граждани.

За пореден път те ще бъдат посочвани и ще бъдат обвинявани в нещо, за което дори нямат вина. И тук всички хвалби на Щаба, че сме се справили чудесно, отиват в небитието.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук