Лятото с прекрасното си слънчево и топло време предразполага към дълги разходки и престой на открито. Има един проблем – комарите, които не ни оставят да се насладим на топлото време. Ухапванията от тези насекоми могат да предизвикат сърбеж, който да остане в продължение на дни. Но защо комарите не могат просто да вземат кръвта ни, защо ухапванията от комари също трябва да ни сърбят?
Краткият отговор е: сърбежът е алергична реакция към слюнката на комарите.
Комарите използват механизъм, включващ слюнка, за да изсмучат колкото се може повече кръв възможно най-бързо. Хоботчетата на комарите са съставени от множество тръбички. Комарът използва една от тях, за да изсмуче кръвта. Друга тръба се използва за изпомпване на слюнка в кръвоносния съд. Слюнката действа като антикоагулант – предотвратява съсирването на кръвта и по този начин улеснява безпрепятственото ѝ протичане.
Но, както се оказва, хората са алергични към някои от протеините в слюнката на комарите. Това означава, че въпреки че слюнката сама по себе си е безвредна, имунната ни система е свръхчувствителна към нея. Организмът реагира на слюнката, като освобождава хистамин – биологично вещество, което разширява кръвоносните съдове, за да улесни пристигането на белите кръвни клетки, протеините на кръвната плазма и други средства на имунната система на мястото на увреждането. При този процес обаче хистаминът предизвиква възпаление и сърбеж.
Най-добрият начин да се избегне сърбежът е да се избягват комарите на първо място. И въпреки че слюнката на комарите е безвредна, тя може да пренася опасни болести, като вируса на Западен Нил, вируса Зика или маларията. Затова е важно да вземете предпазни мерки, за да предотвратите ухапванията от комари.
Източник: Енцикплопедия „Британика“