Въвеждат паник-бутони в линейки и болници

Сериозни мерки ще бъдат въведени в борбата с насилието над медици. Това бе решено на работна среща днес между главния прокурор Сотир Цацаров, министъра на вътрешните работи Валентин Радев и министъра на здравеопазването проф. Николай Петров. Те се събраха по повод на зачестилите случаи на посегателства над медицински работници. На срещата присъстваха също и управители на здравни заведения от София.
Сред решенията, които те взеха, са оборудването на всяка линейка и болница с паник-бутони, както и гласова връзка с охранителните фирми. Решенията бяха обявени на пресконференция. „Опитахме се в един съвсем непосредствен и откровен разговор да видим къде има пропуски във веригата. Очевидно е, че има такива, но не мога да приема тезата, че само съдебната ситема носи отговорност“, каза главният прокурор.

„От министерството на здравеопазването се ангажираме с тоталното оборудване на всички мобилни екипи, спешни центрове и болници с паник бутони. Ще има жива и гласова връзка с охранителните фирми“, разкри здравният министър.

„От наша страна се ангажираме всички районни прокуратури да определят нарочен прокурор, който ще осъществява диектна връзка със спешните центрове. Той ще трябва веднага да реагира при посегателства над лекари. Трябва да се създаде директна връзка между прокуратурата и директорите на болниците, за да може възможно най-бързо да се обезпечи работата на прокуратурата и бързото разследване на случая. Отговорността е взаимна“, допълни Цацаров.

Министър Радев пък заяви, че до момента са направени много неща, но има още какво да се свърши. „Не може и само МВР да бъде отговорно за нападенията над лекари. Ние ще направим обследвания и предписания във всички заведания, където има спешни отделения. Тези заведения не са малко. Управителите на болниците ще трябва да изпълнят нашите предписания. Според мен това ще е крачка напред, за да спрем тези наглеци, посягащи на хората, които им спасяват живота. Всички трябва да напаравим по нещо. Реакцията при едно нападение трябва да бъде много бърза. Трябва да има пряка връзка с районните управления. Призовавам и всички граждани да бъдат активни и да реагират срещу подобни нападения“, призова той.

От лекарското съсловие казаха, че имат пълно разбиране, че не могат повече да бъдат пасивни ползватели на сигурност и трябва да вземат дейно участие. „Очакваме в най-скоро време предписания от МВР и се надяваме те, както и бързата работа с прокуратурата, да прекъснат тези нападения над нашите колеги“, коментираха те.

През 2014 г. са били образувани пет досъдебни производства за посегателство срещу медицински специалисти при и по повод на изпълнение на тяхната служба. Осъдени са четири лица, от които едно ефективно, едно условно, едно на пробация и едно на глоба.

През 2015 г. са образувани четири досъдебни производства, осъдено е едно лице на глоба. През 2016 г. са образувани две досъдебни производства. Осъдени са четири лица, от които две условно и на двама е наложена глоба.

 

Още интересни новини и материали можете да откриете на страницата на Debati.bg във facebook.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук