Фондът за лечение на деца и Комисията за лечение в чужбина преминават за управление към Здравната каса. Това стана ясно, след като беше одобрен проектобюджетът на обществения фонд за догодина. Ще бъде създаден и нов орган – Агенция по медицински одит, който ще обедини функциите на Изпълнителната агенция по транспланрации и Изпълнителната агенция по медицински одит. За целта, Министерството на здравеопазването ще се направи трансфер от 16 млн. лв.пт МЗ към новата мегаагенция.
“Искам да ви е пределно ясно, че никой в касата не изгаря от радост и желание, че ще му се стовари на главата още един проблем и дейност“, заяви в петък управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Дечо Дечев по повод закриването на Фонда за лечение на деца и прехвърлянето на дейността му в касата от следващата година. “И то без допълнителни средства за целта“, допълни зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева.
“Но ако излезем извън обясненията от този вид, има абсолютна логика дейността за лечение на български граждани в чужбина да бъде на едно място“, каза Дечев.
Те увериха, че всички сега извършвани от Фонда за лечение на деца дейности ще се покриват и занапред от НЗОК, включително разходи за път, престой, преводачески услуги. Ще продължат да се покриват също лекарства и медицински изделия, които се прилагат у нас. За целта ще се подава молба в НЗОК.
Дечев съобщи, че в касата ще има отделна административна структура, която ще поеме дейността на фонда. “След като се прехвърля неговата дейност, се прехвърля и бюджета, което означава – заплати, персонал и т.н. Така че ще използваме целия кадрови потенциал на фонда към момента, за да продължат нещата без да има трусове“, заяви Дечев.
Обществен съвет за детското лечение обаче няма да има, тъй като по думите на Дечев и Начева такъв не е необходим.
Според Дечев е достатъчно, че в Надзорния съвет на НЗОК има представител на пациентските организации, който може да се поинтересува от тази дейност.
Управителят на НЗОК смята, че след преминаването на фонда към касата ще се гарантира по-ефективно разходване на парите.
Той съобщи, че през 2017 г. 46% от формулярите за лечение на деца в чужбина са постъпили в касата без ценова оферта за стойността на лечението, т.е. касата е изпращала деца за лечение без да знае колко ще струва това. През тази година 30% от формулярите били без ценова оферта.
“През миналата година НЗОК е издала 274 формуляра, а през тази 185. На практика всички деца, лекувани в чужбина, са минали през касата, което ще продължи и занапред“, заяви Дечев.
Тази информация беше оспорена от Пенка Георгиева, член на Обществения съвет на фонда, която зави, че фондът не взима решения за лечение без оферта, тъй като това е в противоречие с правилника му.