Протест земеделци
Снимка: БГНЕС

Протестът на земеделците срещу земеделския министър продължава. Днес те се събират пред Министерски съвет в София заради цялостно несправяне с политиката в сектора на настоящия министър Кирил Вътев и умишленото противопоставяне на бранша. Въпреки споразумението, което постигнаха с държавата, отпускането на повече пари за сектора и удовлетворяването на  исканията им, неочаквано от протест за отпускане на повече пари, той се превърна в откровено политически протест с настояване за смяна на министъра. Това поставя под въпрос дали тези протести не са подклаждани от партиите, които след ротацията са хвърлили око на земеделското министерство.

Разделението в сектора продължава, въпреки подписаното споразумение на Аграрната камара и зърнопроизводителите с властта. 26-те организации, които се отцепиха и поискаха оставката на ресорния министър, днес продължават с протестите. Те обвиняват и колегите им от бранша, че са водили преговорите без прозрачност и без да бъдат изпълнени исканията им.

Вчера стана ясно, че в сектора се оформя и трети фланг – около сдружение „Обединените земеделски производители“, които се срещнаха със земеделския министър. Те заявиха, че се подготвя второ споразумение с властта, подчертаха, че не искат оставката на министъра и бяха категорични, че ако не им бъдат изпълнени исканията са готови и на блокада на границата с Гърция, в края на седмицата.

При земеделците вече не става дума за пари, а за битка с правителството

Няма допълнителни средства за земеделието. Парите се местят от единия джоб в другия“, заявяват от Инициативния комитет за спасяване на българското земеделие, обединяващ 26 браншови организации в сектор Земеделие.

Земеделците са категорични, че осигуряването едва на 150 милиона лева за подпомагане на секторите „Плодове“, „Зеленчуци“ и „Животновъдство“ по Държавна помощ „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ е крайно недостатъчно.

Едно от основните искания на представителите на аграрния бранш е да се поемат писмени гаранции и да се осигури финансиране от страна на властта за незабавно изплащане на държавната помощ по отношение на чувствителните сектори в пълния финансов размер, в който тя беше изплатена през 2022 г. и 2023 г., както и да бъде приета национална позиция таванът по тази помощ да бъде увеличен двойно.

Организациите мотивират искането за оставката на Вътев така: за девет месеца той не успя да покаже и прокара нито една идея, политика и законодателно предложение. Искането за неговата оставка е също толкова политически акт, колкото и опитите за неговото запазване на поста.

Фейсбук за протестите: Феодално ни управляват тия, дето от майбасите ни обясняват, как сме длъжни да им даваме милиарди

Интересно е да се отбележи, че всъщност протестиращите са много малко на брой, а заради огромната техника, се създава илюзията, че протестът е с по-голям мащаб, отколкото в действителност. Освен това, полицията, водена от вътрешния министър Калин Стоянов не прави почти нищо, за да не бъде смущавано ежедневието на обикновения гражданин и данъкоплатец.

ДЕБАТИ.БГ припомня, че исканията на земеделците за промяна на Зелената сделка,  са невъзможни за изпълнение от което и да е българско правителство в рамките само на 8-9 месеца. Това са общи европейски политики, които не могат да бъдат променяни. Земеделците няма как да не знаят това, но го използват за параван за политическите си искания.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук