Най-високият активен вулкан в Европа, планината Етна, освети нощното небе с изригвания на гореща лава в събота (1 юни), като продължи поредицата от скорошни изригвания. Нощната активност доведе до реки от червена лава, изтичащи по югоизточния склон в експлозия от цветове.

„Вулканът е напълно активен и имаше силни експлозии с изтичане на магмен материал“, заяви главният бригадир на планинската спасителна служба към полицията на Николоси, Масимо Кералди. Планинските спасители проверяват района, за да се уверят, че няма туристи в опасност в близост до кратера, когато пада нощта.

Сеизмичната активност започва да нараства в четвъртък (30 май) вечерта, достигайки пика си около полунощ и намалявайки в следващите часове. В югоизточния кратер се отвори малка ефузивна пукнатина и в петък вечер (31 май) се образува малък поток от лава.

Вулканът с височина от 3330 метра може да изригне зрелищно по няколко пъти в годината, като изхвърля лава и пепел над средиземноморския остров.

Смята се, че планината Етна има най-дългата писмена история за изригвания от всеки друг вулкан. Първото регистрирано наблюдение ни връща назад към 425 г. пр.Хр.

Етна, която се намира над сицилианския град Катания, често изригва, но рядко причинява щети. Последният път, когато потоците лава застрашават близките села, е бил през 1992 г. Тогава град Зафферана Етнеа е бил в опасност да бъде залят. Потоците спряха само на 850 метра от града.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук